Jednak w piątek nie przeszkadzało to w wystąpieniu wyraźnych zmian na rynku walutowym z powrotem siły USD i silną przeceną GBP.

Dla funta rozpoczynający się tydzień będzie kluczowy z oczekiwaniem na wynik czwartkowych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Niepewność co do kształtu sceny politycznej raczej nie zostanie rozwiana do piątku, gdyż sondaże nie wskazują na pewnego zwycięzcę i wszystko rozbije się o rozmowy koalicyjne, który mogą zakończyć się dopiero w przyszłym tygodniu. Problemy funta zaczęły się jednak od słabego odczytu kwietniowego PMI dla przemysłu (51,9, prog. 54,6), które dały sygnał do zakończenia rajdu wzrostowego GBP/USD. Zwrot z okolic 1,54 był silny i dzisiejszy handel rozpoczynamy poniżej 1,52. Premia za ryzyko polityczne, ignorowana w ostatnich dniach, na finiszu wyborów może zaznaczyć swoją obecność, choć jest to bardziej pretekst, by realizować zyski z długich pozycji w GBP, niż zapowiedź silniejszej korekty. Kiedy kurz opadnie, GBP powinien ponownie nabrać wigoru.

USD z opóźnieniem zaczął podążać za wskazaniami rynku długu. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 20 pb do 2,11 proc., co jest pozytywnym sygnałem dla waluty i gdyby nie poważne przetasowania w pozycjonowaniu inwestorów, USD byłby w o wiele lepszej sytuacji. Z jednej strony wskazywałoby na potencjał do umocnienia USD na zwykłym „doganianiu” rynku długu, ale z dolarem (szczególnie teraz) nigdy nie jest prosto. Waluta czeka na silny sygnał ze strony danych makro z USA, a te wciąż pozostawiają po sobie rozczarowanie. W piątek ISM dla przemysłu za kwiecień utrzymał 51,5 przy prognozie 52, choć po pozytywnej stronie należy odnotować poprawę po stronie nowych zamówień i produkcji. To wciąż za mało, by zachęcić do świeżego kupowania USD i oczy inwestorów pozostają zwrócone ku kluczowej publikacji tego tygodnia. W piątkowym raporcie z rynku pracy liczyć się będzie wszystko: kwietniowy wzrost zatrudnienia, rewizja danych za marzec, spadek stopy bezrobocia i (chyba najważniejsza) dynamika płac. Im bardziej niejednoznaczny wydźwięk danych, tym więcej szkody dla USD, zatem zmienność pozostanie wysoka. Dzisiejsze dane o zamówieniach w przemyśle (16:00) mogą podgrzewać temperaturę, choć raczej w małym stopniu. Po stronie członków Fed w temacie polityki monetarnej wypowiada się tylko Evans o 18:25.

Reszta kalendarium skupiona jest na publikacjach kwietniowych PMI dla przemysłu. Opublikowane już dane z Chin pokazały najsłabszą kondycję sektora od roku. Z Polski (9:00) oczekuje się względnej stabilizacji sytuacji z naszą prognozą 54,8 i konsensusem 54,6 wobec 54,8 w marcu. Ryzyka dla EUR/PLN silniej leżą po stronie wartości euro i szeroka aprecjacja unijnej waluty nie ominie kursu złotego, nawet jeśli piątkowy wzrost EUR/PLN kusi do wykorzystania pod sprzedaż. Odczyty PMI z Eurolandu (do 10:00) są rewizją odczytów sprzed dwóch tygodni, zatem ich wpływ będzie stłumiony. Polityka (Grecja) pozostanie w centrum uwagi z coraz liczniejszymi sygnałami bliskości porozumienia. W nocy sporo będzie się dziać na rynku AUD, gdyż RBA prawdopodobnie dokona cięcia stopy procentowej o 25 pb do 2 proc., jednak rynek walutowy (i chyba sam RBA) nie jest do końca pewny decyzji, zatem reakcja powinna być silna niezależnie od wyniku posiedzenia banku centralnego.