W celu stworzenia listy najtańszych mieszkań na sprzedaż w Krakowie przeanalizowano oferty z serwisu Otodom.pl. Poniższa tabela przedstawia zestawienie minimalnych i maksymalnych cen mieszkań w Krakowie w przeliczeniu na 1 m2 z podziałem na dzielnice oraz rynek – pierwotny i wtórny.

Biorąc pod uwagę ceny za 1 m2 mieszkania najtańsze lokale na rynku wtórnym można odnaleźć w Łagiewnikach – Borku Fałęckim, w Nowej Hucie oraz w Bieżanowie – Prokocimiu. Tam ceny pojedynczych mieszkań nie przekraczają 3 000 zł/m2. Z kolei na Starym Mieście, w Krowodrzy i na Zwierzyńcu minimalne ceny zaczynają się dopiero powyżej 4 500 zł/m2, co oznacza, że nie znajdziemy tam bardzo tanich mieszkań. 

>>> Czytaj też: Szukasz zysku? To idealny moment na inwestycję w mieszkanie na wynajem

Jeżeli chodzi o rynek pierwotny to minimalne ceny mieszkań w całym Krakowie są wyższe niż na rynku wtórnym. Najtańsze lokale deweloperzy oferują w Dębnikach, na Bieżanowie – Prokocimiu oraz Prądniku Białym. Najdroższe mieszkania również znajdują się na Starym Mieście, w Krowodrzy i na Zwierzyńcu. Trzeba podkreślić również fakt, iż w tych dzielnicach nowych inwestycji jest bardzo mało.

Najmniejszy przedział cen, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, obserwujemy na Wzgórzach Krzesławickich. W tej dzielnicy ceny są zatem najmniej zróżnicowane. Zauważalny jest trend widoczny w większości dużych miast polegający na tym, że droższe są mieszkania w dzielnicach blisko centrum miasta, a tańsze na obrzeżach. Także jeśli dzielnica jest uważana za prestiżową ceny mieszkań są wyższe, jak np. na Zwierzyńcu.

>>> Czytaj też: Polacy nie chcą już budować domów. Czasy budowlanego boomu dawno minęły

Kolejne zestawienie przedstawia najtańsze mieszkania z podziałem ze względu na liczbę pokoi i metraż (po trzy najtańsze mieszkania w każdej z grup). 

Analizując przedstawione dane można zauważyć, że najliczniejszą grupę wśród opisanych mieszkań stanowią te znajdujące się w Podgórzu oraz Nowej Hucie. Większość lokali wymaga remontu lub wykończenia, jednak jak zapewnia Agata Polińska z serwisu Otodom.pl czasem można znaleźć także oferty mieszkań gotowych do zamieszkania w równie dobrej cenie. Widać to również w zamieszczonym zestawieniu, gdzie pięć z wymienionych mieszkań jest w dobrym stanie lub po remoncie.

Często także wyremontowanie zaniedbanego mieszkania może w ostatecznym rozrachunku okazać się mniej kosztowne niż zakup takiego, które oferowane jest w dobrym stanie.

Lokalizacja w bardzo dużym stopniu wpływa na cenę mieszkania, dlatego przy ograniczonym budżecie należy dobrze ją rozważyć. Na wstępie można wtedy wykluczyć zakup mieszkania w ścisłym centrum, ale też z reguły w dzielnicach bezpośrednio z nim sąsiadujących.