W Polsce i w krajach nadbałtyckich odbędą się w tym samym czasie cztery duże szkolenia wojskowe , które będą towarzyszyć przerzutowi szpicy NATO do Polski – informuje „Rzeczpospolita”.

W manewrach organizowanych od 5 do 20 czerwca wezmą udział tysiące żołnierzy, m.in. z USA, Kanady, Danii, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Czech. Jak donosi gazeta, po raz pierwszy do naszej części Europy zostanie tez przerzuconych ok. 600 żołnierzy z Brygady Francusko-Niemieckiej. 

>>> Czytaj też: "Zimny prysznic" dla Zachodu? Rosja i Chiny zacieśniają współpracę

W Drawsku Pomorskim odbędą się manewry wojsk lądowych o kryptonimie „Saber Strike”. W tym samym czasie na Bałtyku organizowane będą ćwiczenia „Baltops 2015”, w których udział weźmie ok. 50 okrętów i 30 samolotów z różnych państw – w tym z Finlandii i Szwecji. Jednocześnie trwać będą także lotnicze manewry „Eagle Talon/Ramstein Guard”. Kilkadziesiąt samolotów bojowych m.in. z Kanady i USA będzie osłaniać przerzut ok. 2 tys. żołnierzy sił szybkiego reagowania NATO oraz 300 sztuk ciężkiego sprzętu bojowego na poligon w Żaganiu – pisze „Rzeczpospolita”.

W całym drugim kwartale tego roku w Polsce odbędzie się w sumie 15 międzynarodowych szkoleń wojskowych. W całym 2015 roku przez nasz kraj przewinie się ok. 10 tys. żołnierzy z różnych państw – podaje gazeta.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej"