"Przyczyną powyższych zmian są zmiany źródła wsparcia z państwowego do instytucjonalnego i wynikają z przeprowadzonego przez Fitch globalnego przeglądu wsparcia państwowego dla banków, który został ogłoszony przez agencję Fitch w marcu 2014" - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z oczekiwaniami zaprezentowanymi w marcu zeszłego roku i od tamtej pory regularnie komunikowanymi, Fitch uważa, że podjęte inicjatywy legislacyjne, regulacyjne i polityczne w znacznym stopniu ograniczyły prawdopodobieństwo wsparcia państwowego dla amerykańskich, szwajcarskich i pochodzących z Unii Europejskiej banków komercyjnych, podano także.

Fitch podał, że ratingi wsparcia wyrażają ocenę woli i zdolności podmiotu potencjalnie mogącego udzielić wsparcia (zarówno w znaczeniu suwerennego państwa jak i instytucjonalnego właściciela) do udzielenia takiego wsparcia danej instytucji finansowej.

"Zmiana ratingu wsparcia nie miała wpływu na bieżące, główne ratingi banku otrzymane od Fitch" - czytamy również.

Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) - jako pierwszej instytucji finansowej - zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) - największy komercyjny bank w Portugalii.