Ryszard Petru

Ryszard Petru

źródło: Newspix / FOT.TEDINEWSPIX.PL

Ryszard Petru powiedział IAR, że potrzebna jest zmiana myślenia o Polsce, żeby kraj był nowoczesny. Dodał, że w kraju jest wiele osób, które "są w stanie robić rzeczy lepiej". Podkreślił, że obecnie rozwijamy się zbyt wolno, a ludziom ambitnym są podcinane skrzydła.

Ekonomista wyjaśnia, że zamierza trafić do tych, którzy chcą Polski bogatszej, nowoczesnej i bardziej innowacyjnej. Dlatego potrzebne są rozwiązania pozwalające na łączenie nauki z biznesem, żeby Polska przyciągała wysokimi kwalifikacjami pracowników, a nie niskimi kosztami pracy.

Ryszard Petru zapowiada, że jeśli jego inicjatywa spotka się z zainteresowaniem, pod koniec lipca powstanie komitet wyborczy, który wystawi kandydatów w jesiennych wyborach parlamentarnych.

>>> Czytaj też: Czas na zmiany? Jakim prezydentem będzie Andrzej Duda

Eksperci: Na scenie politycznej jest miejsce dla NowoczesnejPL

Na scenie politycznej jest miejsce dla NowoczesnejPL, która może być zagrożeniem dla PO - uważają eksperci. Politolog, profesor Ewa Marciniak w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową stwierdza, że program gospodarczy NowoczesnejPL może przyciągnąć tak zwaną klasę średnią.

Według profesor, większość partii politycznych skoncentrowana jest na programach socjalnych do dużego przemysłu, górników i rolników. Tymczasem, jej zdaniem, to właśnie klasa średnia i średnie firmy są "niezaopiekowane politycznie". Politolog uważa więc, że pojawia się przestrzeń dla partii politycznej, która w jednoznaczny sposób deklaruje reprezentowanie interesów tego środowiska.

Zdaniem socjologa profesora Henryka Domańskiego, silną stroną nowego ugrupowania mogą być pomysły gospodarcze. Profesor uważa, że osoby, które tworzą NowoczesnąPL, kojarzone są z przedstawicielami nowego nurtu i krytykami obecnego systemu gospodarczo-politycznego.

Z kolei, zdaniem profesor Marciniak, siłą stowarzyszenia Ryszarda Petru może być jego niezależność polityczna.

Zarówno profesor Marciniak jaki i profesor Domański uważają, że NowoczesnaPL może być zagrożeniem dla Platformy Obywatelskiej. Profesor Domański wyjaśnia, że program skierowany do inteligencji, która do tej pory w większości była związana właśnie z PO, może do ugrupowania Ryszarda Petru przyciągnąć rozczarowanych działaniami rządzącej w Polsce od ośmiu lat partii.

Profesor Marciniak uważa, że jeśli w najbliższych wyborach NowoczesnaPL przekroczy 5-procentowy próg wyborczy, będzie to jej wielkim sukcesem.