Amazon zwiększa zatrudnienie w Polsce. Począwszy od dnia dzisiejszego chętne osoby mogą aplikować do pracy w centrach logistycznych amerykańskiej firmy zlokalizowanych w naszym kraju. Proces rekrutacji realizowany jest za pośrednictwem Internetu. Na stronie www.adecc.pl/amazon kandydaci odnajdą komplet informacji dotyczących aktualnych ofert pracy.

- Patrząc na propozycje innych pracodawców w województwie wielkopolskim i dolnośląskim oferta firmy Amazon zdecydowanie się wyróżnia – podkreśla Rafał Mróz z Adecco Poland, firmy pośredniczącej w rekrutacji pracowników dla amerykańskiego giganta e-commerce – Chętni do pracy otrzymują konkurencyjną płacę, a najlepiej oceniani pracownicy sezonowi mają szansę na przejście na stałe zatrudnienie. W ciągu ostatnich kilku tygodni propozycję stałego zatrudnienia w Amazon otrzymało ponad 1 300 osób.

Jak przedstawia się oferta Amazona? Zatrudnieni w Poznaniu otrzymają 13 zł brutto za godzinę pracy (2 200 zł brutto/miesiąc). W przypadku centrów logistycznych zlokalizowanych pod Wrocławiem będzie to 12,5 zł za godzinę (2 100 zł brutto/miesiąc). Kandydaci są również kuszeni 15% procentową premią, która ma być uzależniona „od wyników i obecności w pracy”. Oprócz tego, mogą liczyć na obiady w cenie 1 zł oraz bezpłatny transport do i z pracy. Zostaną zatrudnieni tymczasowo w trybie 4 dni w tygodniu po 10 godzin i systemie dwuzmianowym (6:00 – 16:30 oraz 18:00 – 4:30).

>>> Czytaj też: Amazon zlikwidował bezrobocie w Poznaniu? Brakuje rąk do pracy

Kontrowersyjny Amazon?

Centra logistyczne Amazona w Polsce zostały oficjalnie otwarte w październiku 2014 roku. Od samego początku wzbudzały one sporo kontrowersji, które związane były przede wszystkim z trudnymi warunkami pracy. Z jednej strony trudno nie odnotować faktu, że zatrudnienie w magazynach amerykańskiej firmy znalazło kilka tysięcy osób. Już teraz pojawiają się głosy, że amerykański Amazon przyczynił się do zlikwidowania bezrobocia w Poznaniu. Stopa bezrobocia w tym mieście wynosi jedyni 3,5 proc. i jest najniższa w Polsce.

Z drugiej strony eksperci zwracają uwagę na fakt, że praca w polskich magazynach Amazona jest niezwykle wymagająca pod względem fizycznym. Pracownicy Amazona skarżą się na funkcjonowanie ocen i wypłat. Oceny pracownika bowiem nie dokonuje przełożony, ale system, mierzący wydajność i jakość. Każdy pracownik otrzymuje raz w tygodniu wydruk z informacją, czy był odpowiednio szybki. Nie brakuje również opinii, że zaproponowane przez firmę wynagrodzenie „urąga” europejskim standardom.

- Porównując stawkę Amazona do wprowadzanej od stycznia 2015 stawki niemieckiej płacy minimalnej na poziomie 8,5 euro za godzinę, możemy mówić o wyzysku. Dyskusyjna jest też kwestia przywilejów, które uzyskują tego typu firmy w porównaniu z małymi i średnimi przedsiębiorstwami pozbawionymi dostępu do tego typu preferencji” - mówi dr Beata Woźniak-Jęchorek z UE w Poznaniu.

Amazon jest największym amerykańskim koncernem działającym w branży e-commerce. Założona przez Jeffa Bezosa firma zatrudnia ponad 132 tys. osó