- To mit, że Pendolino jeździ puste i że oferta PKP Intercity jest tylko dla bogatych - powiedział Ciżkowicz podczas konferencji prasowej. Na poparcie tych słów członkowie zarządu PKP IC i PKP SA podali, że średnia frekwencja w pociągach Express Intercity Premium (Pendolino) wynosi 53%, wobec np. 50% w pociągach Deutsche Bahn (Niemcy) i Trenitalia (Włochy). Ponadto zaznaczyli, że 1/3 biletów na pociągi kategorii EIC i EIP jest sprzedawana za mniej niż 60 zł, a 2/3 biletów na pociągi TLK i IC poniżej 40 zł.

- W maju osiągnęliśmy próg rentowności pociągów Pendolino - podkreślił także Ciżkowicz. Według niego, zysk ze sprzedaży wyniósł 2,5 mln zł maju i 7,4 mln zł w czerwcu.

Pierwsze pociągi dużych prędkości w Polsce - Pendolino, wyprodukowane przez Alstom, rozpoczęły kursowanie po polskich torach 14 grudnia 2014 r. p. Pociągi obsługują trasy PKP łącząc główne miasta, tj. Warszawę, Gdańsk, Gdynię, Kraków, Katowice i Wrocław. Pociąg Pendolino PKP IC składa się z 7 wagonów i może przewozić do 402 osób.