- Oznacza to ponad 12-procentowy wzrost w stosunku do roku ubiegłego - podkreśla w rozmowie z IAR Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj S.A.

Największe zapotrzebowanie jest na specjalistów z branży handel i sprzedaż, kolejno z branży bankowość, finanse i ubezpieczenia i wreszcie przemysł ciężki, telekomunikacja, zaawansowane technologie. Przemysław Gacek zwraca uwagę na wzrost zapotrzebowania na pracowników produkcyjnych i inżynierów. Ma to w dużej mierze związek z ożywieniem w polskim przemyśle. Dobrą kondycję przemysłu potwierdza między innymi czerwcowy wskaźnik PMI, czyli wskaźnik aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym, który kształtuje się na poziomie 54,3.

Rynek pracownika, nie pracodawcy

W większości wymienionych branż mamy już do czynienia z rynkiem pracownika. Oznacza to, że to pracodawca zabiega o pozyskanie odpowiednich ludzi, a nie odwrotnie. Przemysław Gacek zwrócił uwagę, że wzrasta też zapotrzebowanie na pracowników budownictwa i nadal systematycznie rośnie też zapotrzebowanie na specjalistów do spraw HR. Ofert dla takich pracowników było o 28 procent więcej niż przed rokiem. Oznacza to, że planowane są dalsze rekrutacje zwłaszcza w przemyśle, budownictwie, telekomunikacji, zaawansowanych technologiach i finansach.

Z raportu wynika też, iż najwięcej ogłoszeń o pracę opublikowali pracodawcy z województwa mazowieckiego, kolejno z dolnośląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego oraz śląskiego. Prezes Przemysław Gacek zwraca uwagę, że największym pracodawcą są nadal firmy zatrudniające powyżej 250 osób. Analiza przyrostów zapotrzebowania pokazuje jednak, że to nie firmy największe ale średnie i małe zatrudniały w drugim kwartale tego roku najchętniej.