Chińskie społeczeństwo się starzeje. Zgodnie z najnowszymi danymi ONZ prawie 17 proc. mieszkańców Państwa Środka ukończyło 60 lat. W kolejnych latach ten wskaźnik ma rosnąć w niezwykle szybkim tempie, a w 2050 roku osiągnie 45,4 proc. Rosnąca armia emerytów to nie lada problem dla chińskiej gospodarki. Wkrótce te osoby znajdą się na utrzymaniu kurczącej się liczby osób aktywnych zawodowo.

- We wszystkich państwach świata wzrostowi zamożności towarzyszyło załamanie się przyrostu naturalnego, przede wszystkim z powodu lepszego wykształcenia kobiet – zwraca uwagę Francisca Woellert z berlińskiego instytutu demograficznego BIBE w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Właśnie z powodu niżu demograficznego i rosnącej zamożności społeczeństwa Narodowa Komisja ds. Zdrowia i Planowania Rodziny postanowiła zerwać ze „polityką jednego dziecka”.

Restrykcje dotyczące zakazu posiadania więcej niż jednego potomka zostały wprowadzone w 1976 roku. Miały one zapobiec demograficznej eksplozji i pogrążeniu się chińskiego społeczeństwa w biedzie. Jak pisze „RZ”, gdyby ograniczenie to nie zostało wprowadzone, to w ChRL żyłoby dziś nawet 1,7 mld osób, czyli o 400 mln więcej niż w rzeczywistości.