Grecja

Grecja

źródło: Bloomberg / Chris Ratcliffe

Negocjacje, prowadzone przez greckie władze i wierzycieli, które trwały od końca lipca, dotyczyły trzeciego programu pomocowego opiewającego na około 86 miliardów euro.

Rzeczniczka podkreśliła, że pozostają wciąż pewne szczegóły do ustalenia, choć nie chciała zdradzić jakie. "Instytucje oraz greckie władze osiągnęły porozumienie co do zasad, na poziomie technicznym. Rozmowy są wciąż kontynuowane. Teraz zostanie dokonana polityczna ocena tych ustaleń" - powiedziała Breidhard.

Polityczne zielone światło dla porozumienia z Grecją muszą dać ministrowie finansów strefy euro. W tym celu odbędzie się albo telekonferencja, albo spotkanie w Brukseli, prawdopodobniej w piątek, po tym jak grecki parlament przegłosuje część reform wymaganych przez wierzycieli. Dziś z kolei o ustaleniach z Grecją mają rozmawiać telefonicznie wiceministrowie finansów wszystkich krajów Unii Europejskiej.

>>> Czytaj też: Grecja porozumiała się z wierzycielami. Strumień pieniędzy popłynie do Aten

Rzeczniczka dodała, że przewodniczący Komisji Jean Claude Juncker jest w stałym kontakcie z negocjatorami na miejscu. Ponadto wczoraj rozmawiał telefonicznie z ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem Schauble, premierem Grecji Aleksisem Tsiprasem. Dziś będzie rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollandem.