Po nabyciu francuskich i włoskich aktywów Wielton chce zrealizować swój cel, jakim jest osiągnięcie pozycji 3. największego producenta naczep w Europie w perspektywie dwóch lat, poinformował ISBnews prezes Mariusz Golec.

"Po ostatnich nabyciach jesteśmy spokojni, że uda nam się to trzecie miejsce uzyskać. Dzisiejszy punkt wyjścia daje szanse, że stanie się to w perspektywie najbliższych dwóch lat" – powiedział Golec w rozmowie z ISBnews.

"Przenoszenie aktywów do Polski będzie trwało 2 lata, ale pierwsze efekty będą widoczne już po 12 miesiącach. W związku ze zwiększaniem produkcji w Polsce nie wykluczamy  zwiększenia zatrudnienia, choć nie będzie to wzrost proporcjonalny do zwiększania mocy produkcyjnych, bo proces produkcji jest zautomatyzowany. Moce produkcyjne wzrosną dwukrotnie" – wyjaśnił Golec.

Dodał, że spółka osiąga już synergię dzięki nabyciu francuskich aktywów.

Prezes wskazał, że na rynku naczep w Europie, z wyjątkiem Rosji, panuje obecnie dobra koniunktura, dlatego spółka odnotuje kilkuprocentowy wzrost wolumenu zamówień r/r w całym 2015 r.

"Panuje dobra koniunktura, w Polsce rynek rośnie rok do roku o ok. 5%, w niektórych krajach Europy wzrost jest dwucyfrowy. Jedynie w Rosji sytuacja jest trudniejsza, choć nawet tam spodziewamy się lekkiego odbicia w III kw. Generalnie cały rok powinien być  dobry dla spółki, bo rośniemy i to szybciej niż rynek" – podsumował Golec.

Kilka dni temu Wielton poinformował, że jego spółka zależna nabyła marki "Merker", "Viberti", "Cardi" a także część aktywów rzeczowych od Compagnia Italiana Rimorchi s.r.l. w upadłości.  Za prawa do wskazanych marek spółka zapłaciła 2,2 mln euro, zaś maszyny i urządzenia kosztowały Wielton 2,4 mln euro plus VAT. 

Natomiast w maju Wielton zawarł z MBO Capital 2 FCPR i akcjonariuszami mniejszościowymi umowę nabycia 65,31% akcji we francuskiej spółce Fruehauf Expansion SAS, będącej właścicielem spółki operacyjnej Freuhauf SAS, za 9,5 mln euro. Wielton zapowiedział wtedy, że zakup "otwiera drogę do zdobycia pozycji 3. największego producenta naczep w Europie".

W Polsce Wielton to największy producent i sprzedawca naczep i przyczep, a także zabudów na samochody ciężarowe, a w Europie jeden z wiodących graczy tego sektora.