Jednocześnie, dokument został złożony także w greckim parlamencie, gdzie ma być głosowany w czwartek.

"Wszystkie ostatnie szczegóły porozumienia zostały wyjaśnione" - powiedziała rzeczniczka Komisji. Annika Bredihardt dodała, że teraz trwają prace na rzecz przyjęcia porozumienia na poziomie politycznym.

Kraje członkowskie będą miały teraz możliwość oceny sytuacji podczas telekonferencji członków unijnego komitetu ekonomiczno-finansowego dziś wieczorem. Wczoraj odbyła się pierwsza telekonferencja komitetu, w skład którego wchodzą wiceministrowie finansów państw członkowskich i przedstawiciele Komisji. Teraz - jako, że tekst porozumienia został już przesłany do stolic - odbędzie się druga rozmowa.

>>> Czytaj też: Grecy sprzeciwiają się Niemcom. Tsipras nie chce kolejnej pożyczki pomostowej

Wciąż jednak nie została potwierdzona narada ministrów finansów strefy euro jaka, jak się mówi w Brukseli, mogłaby się odbyć już w piątek, po głosowaniu w greckim parlamencie. To eurogrupa musi dać polityczną zgodę na uruchomienie nowego programu pomocowego. Szef eurogrupy Jeroen Dijselbloem na razie nie ogłosił , że spotkanie - lub telekonferencja - rzeczywiście odbędzie się w piątek.

Może to wynikać z zastrzeżeń Niemiec do porozumienia, które chciałyby opóźnić jego przyjęcie, a do spłacenia kredytu Grecji wobec Europejskiego Banku Centralnego - co powinno nastąpić 20 sierpnia - wykorzystać unijny fundusz ratunkowy. Do tego jednak potrzebna byłaby zgoda wszystkich krajów członkowskich.

Przyspieszone prace w greckim parlamencie

Dziś na godz. 21:30 zaplanowano wznowienie prac greckiego parlamentu. Rząd Aleksisa Tsiprasa krótko po północy złożył projekt porozumienia z wierzycielami i zaproponował debatę nad przyjęciem dokumentu i głosowanie w parlamencie w trybie pilnym w czwartek. Ateny chcą jak najszybciej podpisać porozumienie, aby przed 20 sierpnia otrzymać pierwszą transzę pożyczki. Wtedy mija termin spłaty przez Grecję kolejnej raty kredytu do Europejskiego Banku Centralnego.

Część deputowanych rządzącej Syrizy podpisała wniosek o wcześniejsze rozpoczęcie prac greckiego parlamentu, które przerwano z powodu okresu wakacyjnego. Debata nad przyjęciem porozumienia z wierzycielami mogłaby się wtedy odbyć jeszcze dzisiaj, a nie w czwartek, jak zaplanowano. Zebrano w tej sprawie podpisy ponad połowy członków Prezydium Parlamentu.

Rząd Aleksisa Tsiprasa śpieszy się, aby zakończyć procedurę głosowania do piątku rana, tak aby ministrowie finansów państw strefy euro mogli w piątek zaakceptować uzgodnienie na poziomie politycznym. W ten sposób uniknąłby kolejnej pożyczki pomostowej, na którą nalegają Niemcy. Wieczorem o godz. 19:30 na placu Omonia w centrum Aten odbędzie się demonstracja przeciwko zawarciu porozumienia zorganizowana przez grecką partię komunistyczną, a o 20:00 przed budynkiem parlamentu protestować będą związki zawodowe pracowników budżetówki.