Grecja, Ateny

Grecja, Ateny

źródło: Bloomberg / Kostas Tsironis

Program wsparcia musi być jeszcze przyjęty przez kilka parlamentów narodowych - w tym niemiecki Bundestag. Po zakończeniu głosowań ministrowie finansów strefy euro mają ostatecznie potwierdzić uruchomienie nowego pakietu podczas środowej telekonferencji.

Na tej podstawie pierwsza transza pieniędzy będzie mogła być udostępniona w czwartek rano. Wtedy Grecja otrzyma 13 miliardów euro na pokrycie zaległych płatności. Dodatkowe 3 miliardy na ten sam cel trafią do Aten jesienią. „Chodzi o spłatę pożyczki pomostowej, udzielonej przez Unię Europejską w lipcu, spłatę kredytu z Europejskiego Banku Centralnego, pokrycie długu wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego i uregulowanie pewnych krajowych zobowiązań” - powiedział Klaus Regling, szef Europejskiego Mechanizmu Stabilności - w którego ramach są wypłacane środki.

>>> Czytaj też: Grecy to darmozjady? Ateny są same sobie winne? Największe mity na temat greckiej katastrofy

Pozostałych 10 miliardów euro z pierwszej raty pożyczki zostanie ulokowanych na specjalnym koncie i będzie przeznaczonych na wzmocnienie greckich banków. Druga transza pomocy ma być udostępniona w połowie listopada pod warunkiem, że Grecja będzie wprowadzać reformy, do których się zobowiązała.