Dzisiaj rano zeszły one już poniżej 39 USD za baryłkę, wyznaczając nowe sześcioletnie minimum. Ostatni raz podobne poziomy cen ropy można było zaobserwować w 2009 r., po pamiętnym krachu na rynkach finansowych jesienią 2008 r.

Główna przyczyna spadku notowań ropy jest niezmienna – a jest nią nadpodaż tego surowca na globalnym rynku. Dodatkowo, obawy inwestorów budzi sytuacja w Chinach, czyli kraju będącym jednym z kluczowych konsumentów ropy naftowej na świecie. Mimo że import ropy do Chin utrzymuje się na wysokim poziomie, to dane makroekonomiczne wyraźnie pokazują spowolnienie gospodarcze w tym kraju, a spora część zgłaszanego przez Chińczyków importu prawdopodobnie jest przeznaczana nie do wykorzystania w przemyśle, a do budowania zapasów ropy.

W niedzielę po raz kolejny pojawiło się nawiązanie do możliwości stabilizacji światowych cen ropy przez OPEC – irański minister ds. ropy naftowej zaznaczył, że byłoby to „efektywne” rozwiązanie, a chęć zwołania takiego spotkania zgłaszała także Algieria. Jednak inne kraje nie przedstawiają już takiego entuzjazmu, więc nadzwyczajne spotkanie OPEC wciąż pozostaje w sferze hipotetycznej.

Miedź

Cena miedzi w USA wyznaczyła nowe sześcioletnie minimum.

Notowania miedzi już od wielu miesięcy znajdują się pod presją podaży, a początek bieżącego tygodnia przynosi kolejne tąpnięcie cen tego surowca. Obecnie notowania miedzi w USA znajdują się tuż powyżej 2,24 USD za funt, czyli na najniższym poziomie od lipca 2009 r., a więc od ponad 6 lat.

W przypadku miedzi największy wpływ na presję na spadek cen mają obawy o kondycję gospodarki Chin. W miniony piątek pojawił się wyjątkowo słaby wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu Chin za sierpień – był on wręcz najniższy od 6 i pół roku. Z kolei dzisiaj rano notowaniom miedzi (i wielu innych surowców) dodatkowo ciąży przecena na tamtejszym rynku akcji, która jest odzwierciedleniem obaw o przyszłość gospodarki Państwa Środka.

>>> Polecamy: Paliwa tanieją znacznie wolniej niż ropa naftowa