"Malow 4 pochłonął ok. 65 mln zł, z czego najdroższa była technologia. W nowym zakładzie staną dwie, automatyczne linie mechaniczne plus linia lakiernicza oraz inne maszyny. To najwyższa europejska półka w technologii" - czytamy w komunikacie.

"Rozwój jest efektem wymagań rynku. Nowa fabryka to wynik wspólnego projektu z naszym ponad 10-letnim partnerem z Norwegii, który chce być głównym graczem na rynku skandynawskim w branży mebli metalowych. Podzieliśmy się zadaniami. On zajął się pozyskaniem rynku, a my przygotowanie zdolności produkcyjnych"- powiedział właściciel i przewodniczący rady nadzorczej Henryk Owsiejew, cytowany w komunikacie.

Dotychczasowe trzy suwalskie hale zajmują ponad 15 tys. m2. Dzięki nowej inwestycji przybyło 13 tys. m2. Zwiększyły się również moce produkcyjne Malowa o 50%. Nowy zakład ma generować wartość sprzedaży na poziomie ok. 60 mln zł rocznie. Dziś jest to 120 mln zł, podano również.

Malow rocznie produkuje ok. 300 tys. sztuk produktów, w sześciu tysiącach wzorów. Są to meble metalowe: biurowe, socjalne, szkolne, warsztatowe, medyczne, regały przesuwne (z mechanicznym i elektrycznym napędem), szafy wzmocnione i sejfy. Główna fabryka i jednocześnie siedziba firmy znajduje się w Suwałkach, na terenie SSSE. Kolejne jej zakłady ulokowane są w Świnoujściu (Malow Skand) oraz w Charkowie na Ukrainie (Litpol).

Na koniec 2014 r. w Suwalskiej SSE działało 91 firm, które zatrudniają 6,5 tys. osób. Podmioty te zainwestowały dotąd ponad 2,1 mld zł.