Nowy Sącz opracował plan gospodarki niskoemisyjnej. Na jego wdrażanie wyda ponad 20 milionów złotych.

Zaplanowaliśmy szereg kompleksowych działań, w tym między innymi dokończenie modernizacji i termomodernizacji szkół oraz innych instytucji publicznych, inwestycje drogowe czy związane z wymianą miejskiego oświetlenia na to bardziej energooszczędne - mówi Adam Jankowski z firmy Energoekspert, która jest wykonawcą tego programu.

W pierwszej kolejności kładziemy nacisk na bardziej ekologiczne ogrzewanie, związane między innymi z wymianą pieców węglowych na gazowe- dodaje. Wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż liczy że działania przyniosą efekt i przyniesie to lepszą jakość powietrza w mieście ale jak zaznacza, nie będzie to możliwe bez aktywnego zaangażowania się różnych instytucji, przedsiębiorców czy osób prywatnych. Plan ma być realizowany do 2020 roku.

Nowy Sącz jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Na niechlubnej liście znajduje się też Kraków, Sosnowiec czy Katowice. W całym kraju wdrażanie planu gospodarki niskoemisyjnej zadeklarowało w sumie prawie tysiąc gmin.