PKN Orlen pozostał liderem pod względem przychodów wśród największych firm w Europie Środkowej, według rankingu "CE Top 500", przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Polska zwiększyła swoją reprezentację w zestawieniu o osiem firm i niezmiennie utrzymuje pozycję lidera pod względem liczby spółek (170 polskich firm wśród 500).

Na drugiej pozycji największych firm, podobnie jak w poprzednich latach, znalazł się węgierski koncern energetyczny MOL, który wyprzedza czeską Skodę Auto.

"Zarówno PKO Bank Polski, jak i PZU zwiększyły dystans do kolejnych instytucji w swoich kategoriach" - czytamy w komunikacie poświęconym rankingowi.

Firma Deloitte wraz z dziennikiem "Rzeczpospolita" przeprowadziła analizę największych firm w 18 krajach Europy Środkowej i Ukrainie ("CE Top 500" - 500 firm, oraz dodatkowo 50 banków oraz 50 ubezpieczycieli).

Wyniki pokazują, że w 2014 r. przychody ogółem 500 największych firm w tym regionie wyniosły 682 mld euro, co oznacza spadek o 1,8% r/r. Mediana wzrostu przychodów to 3,1%, jednak z uwagi na deprecjację walut lokalnych średnie przychody wyrażone w euro pozostały na podobnym poziomie do roku ubiegłego (średnio spółki regionu rosły o 0,3%).

"W 2014 roku większość krajów Europy Środkowej odnotowała przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Nie znalazło to jednak bezpośredniego odzwierciedlenia we wzroście przychodów największych przedsiębiorstw regionu" - powiedział partner zarządzający w Deloitte Tomasz Ochrymowicz, cytowany w komunikacie.

W rankingu podsumowującym 2014 r. aż 52% przedsiębiorstw zanotowało lepsze wyniki niż rok wcześniej (w 2013 r. było to 49,8%).

Największą spółką Europy Środkowej pozostaje PKN Orlen, który wyprzedza węgierski MOL o prawie 10 mld euro. Polski gigant zanotował jednak spadek przychodów o 5,5%, a jego konkurent o 13,3%.

"Znaczącą zmianą w pierwszej dziesiątce jest awans z 8. na 4. miejsce spółki Jeronimo Martins Polska, a także pojawienie się koncernu Audi Hungaria Motor na 7. pozycji i Lotosu na 9. miejscu" - mówi Tomasz Ochrymowicz.

Z polskich firm, w pierwszej dziesiątce rankingu - oprócz PKN Orlen, Jeronimo Martins Polska oraz Grupy Lotos - znalazły się: PGNiG (na 5. miejscu) oraz PGE (10. miejsce). Pierwszą "dziesiątkę" rankingu uzupełniają: czeski CEZ (8. miejsce) oraz Metinvest z Ukrainy (6. miejsce).

Pierwsze miejsce wśród banków utrzymał PKO Bank Polski, drugie - Bank Pekao, który wyprzedził węgierski OTB Bank, zajmujący dotąd 5. miejsce. Czeski ČSOB, który plasował się do tej pory na trzecim miejscu, spadł na siódmą pozycję. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze trzy polskie banki: Bank Zachodni WBK (6), mBank (8) i ING Bank Śląski (9).

W 2014 r. suma aktywów pięćdziesięciu największych banków regionu wzrosła do 694 mld euro o 2,3% r/r. 33 spośród 50 analizowanych banków odnotowało wzrost aktywów wyrażonych w euro w 2014 roku. Polskę w rankingu reprezentuje 30%. banków, a Czechy i Węgry po 14% instytucji.

Na pierwszej pozycji wśród największych firm ubezpieczeniowych regionu pozostaje PZU, którego pozycja jest niezagrożona, biorąc po uwagę, że w 2014 r. składka przypisana brutto spółki była prawie czterokrotnie wyższa niż drugiej w zestawieniu Ergo Hestii i w przeliczeniu na euro wyniosła 4 mld euro. Ergo Hestia, dzięki dynamicznemu wzrostowi w ubezpieczeniach życiowych oraz fuzji z MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń, awansowała z 5. pozycji. Na trzecim miejscu znalazła się czeska Česká pojišťovna.

Firmy ubezpieczeniowe w 2014 r. odnotowały spadek składki przypisanej brutto. Dla 50 największych spółek spadła ona średnio o 1,7%.

Dziewiąta edycja raportu "CE Top 500" została opublikowana podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy i zawiera listę 500 największych firm w oparciu o ich przychody w podziale na 7 sektorów gospodarki (TMT/ Technologie-Media-Telekomunikacja, Sektor publiczny, Farmaceutyki i ochrona zdrowia, Dobra konsumpcyjne i transport, Energetyka i zasoby naturalne, Wyroby przemysłowe, Sektor budowlany). Dodatkowo raport zawiera ranking 50 największych firm ubezpieczeniowych oraz 50 największych banków.