W Europie wracają granice. To opinia francuskich mediów nazajutrz po zakończeniu unijnego posiedzenia w Brukseli ws. uchodźców i po decyzjach Niemiec, Austrii i Węgier o wprowadzeniu kontroli granic.

Czy taki rozwój sytuacji oznacza pogrzebanie ideałów swobodnego przepływu ludności w Europie? - retorycznie pyta dziennik "Le Monde", a "Le Figaro" zauważa, że po kryzysie wspólnej waluty euro, Unia Europejska teraz stoi przed kolejnym problemem kluczowym dla jej integracji, a to właśnie sprawa Schengen. Popularny dziennik "Le Parisien" jest przekonany, że to co się w tej chwili dzieje na naszych oczach oznacza powrót granic wewnętrznych.

>>> Czytaj też: Przyszłość Strefy Schengen zagrożona. Decyzja Niemiec uruchomi efekt domina?

Dla gazety, która cytuje pozytywne na ten temat wypowiedzi polityków z demokratycznej prawicy - z opozycyjnej partii Republikanów jak i bardzo krytyczną wobec odejścia od zasad z Schengen opinię ministra spraw wewnętrznych Bernarda Cazeneuve’a, jest zdania, że Europa stoi nad przepaścią. Według dziennika, pomoc ludziom uciekającym przed masakrami i prześladowaniami jest obowiązkiem prawnym i moralnym.