"Zmiana perspektywy ratingów Polsatu do pozytywnej odzwierciedla przede wszystkim korzyści refinansowania oraz spodziewaną poprawę wskaźników kredytowych w ciągu 12-18 miesięcy do poziomów, które mogłyby wspierać podniesienie ratingu do Ba2" - powiedział wiceprezes Moody's i główny analityk Ivan Palacios, cytowany w komunikacie.

Wcześniej grupa Cyfrowego Polsatu, a także Polkomtel zawarły umowy kredytów z konsorcjum polskich i zagranicznych instytucji finansowych. Umowy przewidują udzielenie Polkomtelowi kredytu terminowego do maksymalnej kwoty w wysokości 10,3 mld zł oraz kredytu rewolwingowego do maksymalnej kwoty stanowiącej równowartość 700 mln zł, a Grupie Polsat kredytu terminowego do maksymalnej kwoty w wysokości 1,2 mld zł oraz kredytu rewolwingowego do maksymalnej kwoty stanowiącej równowartość 300 mln zł. Obie spółki jednocześnie uruchomiły proces przedterminowej spłatę dotychczasowego zadłużenia, który zakończy się w styczniu 2016 roku. W efekcie nowy kredyt grupy, nominowany tylko w PLN, będzie wynosił 11,3 mld zł do 2020 roku oraz 1 mld zł z tytułu obligacji 2021.

Cyfrowy Polsat i Polkomtel tworzą zintegrowaną grupę medialno-telekomunikacyjną kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka.