Jak podaje PKN Orlen, od września 2014 roku do września 2015 roku średnia cena detaliczna paliw na stacjach w Polsce spadła o 90 gr w przypadku ON oraz o 80 groszy w przypadku benzyn.

"Paliwa w Polsce są zdecydowanie tańsze nie tylko w odniesieniu do cen w krajach Europy Zachodniej, ale również w odniesieniu do krajów o zbliżonym do Polski poziomie życia, takich jak Czechy, Węgry czy Słowacja. O niskim poziomie cen świadczy również fakt, że zarówno koszt benzyny, jak i ON przed opodatkowaniem jest w Polsce wyraźnie niższy niż średnia unijna, mimo że cena ropy naftowej dla wszystkich krajów jest taka sama" - czytamy w komunikacie.

>>> Czytaj też: Spadki cen paliw wyhamowały. Za benzynę płacimy najmniej od 7 miesięcy

"W dłuższym horyzoncie ceny paliw podążają za cenami ropy, co widać chociażby po obserwacjach dynamiki 9 miesięcy tego roku, które pokazują równoległy spadek cen paliw do kosztu ropy. Natomiast dzienne notowania tych cen na rynkach międzynarodowych mogą się zmieniać w różnych kierunkach nawet przez kilka tygodni, w zależności od sytuacji na rynku paliw. Dlatego europejskie rafinerie, w tym PKN Orlen, ustalają krajowe ceny paliw na podstawie ich notowań na giełdach w Antwerpii, Rotterdamie i Amsterdamie (tzw. rynek ARA), a nie na podstawie cen ropy naftowej" - tłumaczy główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski, cytowany w komunikacie.

Na cenę zarówno ropy, jak i paliw w dużym stopniu wpływają również wahania kursów walut. Gdy kurs złotego osłabia się względem dolara i euro, polskie firmy muszą zapłacić więcej za taką samą ilość surowca. To z kolei przekłada się wprost na cenę benzyny i oleju napędowego na stacji. Należy zaznaczyć, że tylko w ciągu ostatniego roku kurs dolara wzrósł o ok. 12,5%  wg średniego kursu NBP, podała spółka.

"W ocenie cen rynkowych ważna jest świadomość, że notowane na giełdach paliwa to produkty 'surowe', bez wzbogacenia droższymi dodatkami, a sprzedawane na stacjach paliwa gotowe zawierają do 10% komponentów. Co niezwykle ważne, wysoki, ponad 50-proc. udział podatków w cenie detalicznej benzyny powoduje, że zmiany cen ARA i kursu walutowego dotyczą mniej niż połowy ceny detalicznej" - dodaje Czyżewski.

PKN Orlen odnotowuje obecnie udział w krajowym detalicznym na poziomie 36,9% z liczbą 1322 stacji własnych i 440 franczyzowych, podała również spółka.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły w 2014 roku 106,83 mld zł.