Do tej pory to właśnie Czechy należały do największych krytyków unijnej polityki imigracyjnej. Jednak okazuje się, że tutejsze urzędy same nie do końca radzą sobie z egzekwowaniem przepisów. Dlatego Komisja Europejska wysłała do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych list, w którym zwraca uwagę, iż Czechy deportują zaledwie 13 procent imigrantów, którzy nielegalnie przebywają na terytorium kraju. Tymczasem średnia europejska wynosi 39 procent.

W związku z tym Komisja chce, aby ministerstwo przedstawiło zestaw działań, z pomocą których problem ten zostanie rozwiązany. Zdaniem Komisji deportowanie osób nielegalnie przebywających na terenie Unii jest kluczowe dla zmniejszenia liczby imigrantów.

Zgodnie z danymi Eurostatu, w ubiegłym roku Czechy orzekły wydalenie 2460 osób, jednak realnie deportowanych zostało jedynie 320 osób.

Minister Spraw Wewnętrznych Milan Chovanec nie zgadza się z krytyką Komisji. Zwraca bowiem uwagę, że w większości przypadków chodziło o osoby, które nie zdążyły przedłużyć tymczasowego pozwolenia na pobyt na terenie Czech.

>>> Polecamy: Polska największym energetycznym placem budowy w Europie