Zgodnie z zapowiedzią we Włoszech ukazały się dziś dwie książki, zawierające poufne dokumenty dotyczące watykańskich finansów.

Uzupełnia je szereg informacji na temat stylu życia wysokich dostojników Stolicy Apostolskiej i jej majątku na terenie Wiecznego Miasta.

Autor jednej z książek twierdzi, że w samym Rzymie do Watykanu należy co najmniej pięć tysięcy nieruchomości, a ich wartość rynkowa sięga czterech miliardów euro. Mieszkają w nich przede wszystkim pracownicy Stolicy Apostolskiej, od kardynałów po świeckich urzędników czy woźnych.

Administracja nie żąda od nich czynszu według takich samych kryteriów: są purpuraci, którzy za swój apartament płacą symboliczną sumę albo korzystają z niego za darmo. Mieszkanie takie nie ma z zasady mniej niż 150 metrów kwadratowych. Apartamenty na terenie samego Watykanu zajmują kardynałowie piastujący odpowiedzialne stanowiska. Są to mieszkania więcej niż luksusowe, od 300 do 600 metrów kwadratowych, a korzystanie z nich jest częścią wynagrodzenia ich lokatorów.

>>> Czytaj też: Wzrost PKB i nowe miejsca pracy dzięki Chińczykom? Polska na celowniku Państwa Środka