Kraje członkowskie Unii Europejskiej chcą, aby turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan wziął udział w nadzwyczajnym unijnym szczycie. Celem rozmów , jakie mogłyby się odbyć jeszcze w tym miesiącu, jest uzgodnienie wspólnego planu działania w walce z nielegalną migracją.

O gotowości do zorganizowania takiego spotkania poinformowano po obradach liderów Wspólnoty na Malcie.

Turcja to ważny kraj tranzytowy dla syryjskich uchodźców, którzy chcą dostać się do Europy. Dlatego też władze w Ankarze są kluczowymi partnerami Europy w walce z napływem migrantów. „Jesteśmy przekonani, że możliwe są takie relacje z Turcją, które przyniosą korzyści obu stronom i pomogą zmagać się z obecnym kryzysem” - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

>>> Czytaj też: Imigranci zaczynają zagrażać Szwecji. Kraj przywraca kontrole na granicach

W tym kontekście Unia gotowa jest wygospodarować dodatkową pomoc finansową dla Ankary. „Chodzi o to, by znaleźć fundusze, które pozwolą syryjskim uchodźcom zostać w Turcji, dysponować środkami koniecznymi do życia, środkami na edukacje czy opiekę zdrowotną" - mówił prezydent Francji Francois Hollande.

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej należałoby przeznaczyć na ten cel 3 miliardy euro. 500 milionów euro miałoby pochodzić z unijnego budżetu, a pozostałe 2,5 miliarda dołożyłyby kraje członkowskie. Bruksela wskazała jednocześnie ile każde państwo powinno wpłacić na podstawie wartości jego PKB. Najwięcej oczekuje się od Niemiec: ponad 500 milionów euro. Polska miałaby wpłacić ponad 71 milionów.