Organizacje pracowników walczą o podniesienie płacy minimalnej do 15 dolarów za godzinę oraz pracę w pełnym wymiarze czasu. Największa sieć handlowa w USA wielokrotnie staje się celem ataków organizacji pracowników. Każde ustępstwo ze strony giganta ma duże znaczenie dla rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. W tym roku Walmart podniósł minimalną stawkę za godzinę do dziewięciu dolarów. Oczywiście koncern przyczyn podwyżki szukał w swoim programie polepszania warunków pracy, a nie groźbie strajków. Wszystkie inne sieci handlowe musiały zrobić podobny ukłon w stronę swoich pracowników.

Odpowiedzialna za strajk jest Organization United for Respect at Walmart, która dwukrotnie we wrześniu doprowadziła do zakłóceń w marketach Walmarta. Tym razem protesty mają objąć 1000 pracowników w 50 stanach. Planowane jest też informowanie klientów sklepu o trudnej sytuacji jego pracowników.

Walmart wydaje krocie na podwyżki

Firma, która wydała miliard dolarów w tym roku na wzrost płac do dziewięciu dolarów za godzinę zapowiedziała, że planuje kolejną podwyżkę dla obecnych pracowników. Od lutego przyszłego roku płace mają wzrosnąć do 10 dolarów. Kadra kierownicza w marketach tez odczuje podwyżkę. Obecne zarobki tj. 13 dolarów mają wzrosnąć do 15 dolarów.

Reklama

Żądania organizacji pracowniczych i ataki medialne stają się już powoli tradycją o tej porze roku – stwierdza Walmart w oświadczeniu cytowanym przez Reuters. Zapowiedział też, że nadal będzie inwestował w swoich pracowników i przeznaczy na ten cel ponad 2,7 mld dolarów w przyszłym roku.

Spółka podała w zeszłym miesiącu, że podniesienie płac dla pracowników zaszkodzi zyskom i odbije się na wycenie giełdowej spółki w trzecim kwartale. Zysk na jedną akcję może spaść o kilka procent – poinformował koncern.

Walmart jest największą siecią handlową na świecie. Zatrudnia ponad 2,2 miliona osób na całym świecie. Czarny piątek jest dniem rozpoczęcia wielkich wyprzedaży w USA. Następuje on zawsze w ostatni piątek listopada, po Dniu Dziękczynienia i jest nieformalną datą rozpoczęcia zakupów przedświątecznych za oceanem.