Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oczekuje przybycia statku z pierwszą dostawą skroplonego gazu ziemnego (LNG) do terminalu LNG w Świnoujściu 11-12 grudnia br., podała spółka.

"Oczekiwany czas dotarcia to 11-12 grudnia br. Skroplony gaz ziemny z pierwszej dostawy zostanie przeznaczony do schłodzenia i rozruchu terminalu LNG w Świnoujściu, a dostarczy go największy producent LNG na świecie oraz operator największej floty metanowców - firma Qatargas. Umowę w tej sprawie we wrześniu br. zawarły spółki Polskie LNG oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, które pośredniczy w dostawach do terminalu" - czytamy w komunikacie.

Pierwsza dostawa LNG terminalu w Świnoujściu zostanie zrealizowana przez jednostkę typu Q-Flex o nazwie Al Nuaman. Metanowiec zakończył 19 listopada br. procedurę załadunku w katarskim porcie Ras Laffan i w nocy wypłynął do Polski, podano również.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

>>> Czytaj też: Wyszehrad idzie na wojnę z Gazpromem. Cel: zablokować Nord Stream 2