Grupa Wyszehradzka za utrzymaniem strefy Schengen. W Pradze odbyło się spotkanie premierów Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Politycy rozmawiali między innymi o kwestii uchodźców przybywających do Europy z Bliskiego Wschodu oraz o ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej.

Przyjęto wspólną deklarację. Jest w niej między innymi mowa o konieczności utrzymania swobodnego przepływu osób wewnątrz Unii w ramach strefy Schengen.

Premier Beata Szydło podkreślała, że jest to jeden z priorytetowych tematów, które kraje Grupy Wyszehradzkiej zamierzają poruszyć na najbliższej Radzie Europejskiej. Spotkanie to ma się odbyć 17 i 18 grudnia w Brukseli. Oferujemy Europie solidarność w walce z terroryzmem i oferujemy Europie bezpieczeństwo granic - mówiła szefowa polskiego rządu.

Kraje Grupy Wyszehradzkiej zainicjowały utworzenie "Grupy Przyjaciół Schengen". Jak podkreślali podczas wspólnej konferencji premierzy Polski, Słowacji, Czech i Węgier, Grupa ma charakter otwarty - przystąpić do niej mogą wszyscy, którym zależy na utrzymaniu obecnego kształtu strefy Schengen. Po zamachach terrorystycznych w Paryżu pojawiły się pomysły, by strefę ograniczyć do krajów Beneluksu, Niemiec i Austrii.

W Pradze była też mowa o bezpieczeństwie energetycznym, między innymi o planowanej budowie drugiej nitki Gazociągu Północnego. Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej domagają się dyskusji o bezpieczeństwie energetycznym na najbliższym szczycie unijnym. Mówiła o tym podczas konferencji premier Beata Szydło. Zaznaczyła, że o skutkach planowanych inwestycji należy spokojnie i rzeczowo rozmawiać na forum Unii Europejskiej.

W liście premierów, do którego dotarło Polskie Radio, nie pada nazwa Nord Stream 2, ale jest zdanie mówiące o tym, że przyszłe projekty energetyczne muszą być w zgodzie z założeniami unii energetycznej i z europejskimi przepisami. Projekt Nord Stream 2 tych warunków nie spełnia.

W Pradze odbył się też szczyt Grupy Wyszehradzkiej z Koreą Południową. Rozmawiano między innymi o konieczności zacieśniania współpracy gospodarczej, wymianie młodzieży i wymianie kulturalnej.

>>> Czytaj też: Szwecja zamknie najdłuższy most Europy? "Napływ imigrantów zagraża bezpieczeństwu kraju"