"Szacujemy, że w 2018 r. liczba zamożnych i bogatych podatników może zbliżyć się do 1,2 mln, a ich łączne dochody osiągną wartość ponad 200 mld zł" - powiedział partner w KPMG Andrzej Marczak, cytowany w komunikacie poświęconym raportowi.

Do końca 2015 r. liczba zamożnych i bogatych Polaków, czyli takich, których roczne dochody brutto przekraczają 85 tys. zł, wzrośnie do 969 tys., o 7 proc. r/r.

Według szacunków KPMG łączne dochody netto osób zamożnych i bogatych wyniosą 154,7 mld zł o 5 proc. r/r, podano także.

"W połowie 2015 roku średnia wartość majątku na osobę w Polsce wyniosła jedynie 19,5 tys. USD, podczas gdy średnia dla Unii Europejskiej jest równa 133,4 tys USD, czyli prawie siedmiokrotnie więcej" - wskazał Marczak.

Wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce wyniesie 14,3 mld zł, co oznacza wzrost o 13 proc. w stosunku do roku poprzedniego, wynika z szacunków KPMG.

"W 2018 roku wartość rynku może sięgnąć 16,6 mld zł, co oznacza wzrost o 17 proc. w ciągu trzech lat. W tym samym okresie największych wzrostów procentowych można spodziewać się w segmencie usług hotelarskich i SPA, jachtów oraz biżuterii i zegarków" - dodał Marczak.

>>> Czytaj też: Jeszcze długo będziemy gonić Zachód. Polski luksus wciąż skromny na tle Europy

Obecnie największy segment stanowią samochody luksusowe i premium - wartość tego segmentu (blisko 7 mld zł) stanowi prawie połowę całkowitej wartości rynku dóbr luksusowych w Polsce. Istotnymi segmentami są także odzież i dodatki (2,1 mld zł), usługi hotelarskie i SPA (1,3 mld zł) oraz nieruchomości (ponad 1,1 mld zł).

"Jak wynika z badania KPMG, 56 proc. zamożnych i bogatych nabywców twierdzi, że oznaczenie 'Made in Poland' zachęca ich do zakupów. Jedynie 6 proc. respondentów uważa, że polskie pochodzenie produktu zniechęca do zakupu" - czytamy w raporcie.

"Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Polskie marki premium i luksusowe. Edycja 2015" jest szóstą edycją publikacji KPMG o rynku luksusu w Polsce. W raporcie przedstawione zostały wyniki badania przeprowadzonego na grupie 305 respondentów we wrześniu 2015 roku przy wykorzystaniu metody wywiadów internetowych. Kryterium doboru respondentów były dochody przekraczające 7,1 tys. zł brutto miesięcznie.