Ceny na krajowym rynku, zarówno całych lokali czy domów, jak i w przeliczeniu na metr kwadratowy, są dalekie nie tylko od światowych rekordów, odnotowywanych w Monako, Londynie czy Nowym Jorku, ale także od cen w Moskwie i wielu stolicach Europy Zachodniej – takie konkluzje znalazły się w najnowszym raporcie firm KPMG i REAS.

Kazimierz Kirejczyk, partner zarządzający i prezes REAS, wskazuje, że ceny luksusowych apartamentów w stanie deweloperskim zaczynają się w Polsce od 1 mln zł, podczas gdy najdroższe transakcje sięgają 10 mln zł. To wciąż niewiele w porównaniu ze spektakularnymi transakcjami zawieranymi w największych światowych metropoliach, jak np. 200 mln dol. za penthouse w Londynie, 70 mln dol. za apartament w Nowym Jorku czy 65 mln dol. za dom szeregowy w Paryżu.

Autorzy raportu podkreślają jednak, że te miasta pracowały na swój status przez dziesiątki lat, a obecne ceny nieruchomości w tych lokalizacjach to też efekt zakupów, których w ostatnim czasie dokonywali nabywcy w Polsce nieobecni: bogaci Rosjanie, Chińczycy czy nabywców z krajów arabskich, Indii, Dalekiego Wschodu lub Afryki.

– Stopniowy proces wzbogacania się polskiego społeczeństwa pozwala przypuszczać, że liczba HNWI (osób posiadających aktywa płynne w wysokości co najmniej 1 mln dol.) w Polsce w najbliższych latach wzrośnie, dzięki czemu rynek luksusowych nieruchomości utrzyma się na ścieżce dynamicznego wzrostu – wskazuje Steven Baxted, partner i szef zespołu doradztwa dla sektora budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce.

Autorzy raportu „Rynek luksusowych nieruchomości w Polsce” przewidują, że w kilkuletniej perspektywie liczba apartamentów o cenach jednostkowych przekraczających 17 tys. zł za 1 mkw., sprzedawanych rocznie w pięciu kluczowych polskich aglomeracjach, powinna przekroczyć 250, zaś łączna wartość rynku poziom 500 mln zł (w cenach brutto).

Rynek luksusowych apartamentów zaczął rozwijać się w Polsce w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Pierwszymi inwestycjami w tym segmencie były Dom pod Żaglami w Krakowie i Melody House w Warszawie zrealizowany przez firmę Echo Investment. Jednym z najbardziej spektakularnych projektów w tej części rynku nieruchomości mieszkaniowych jest warszawski wieżowiec Złota 44 zaprojektowany przez światowej sławy architekta Daniela Libeskinda.

Po wielu perturbacjach i zmianie właściciela w kwietniu wznowiona została tam sprzedaż apartamentów. Średnia cena „all inclusive” (m.in. z podatkami i wykończeniem) za 1 mkw. wynosi tam 28 tys. zł. BBI Development, partner konsorcjum, które kupiło projekt Złota 44, zapowiada, że stanie się on wyznacznikiem trendów na polskim rynku nieruchomości super premium.

>>> Czytaj też: Elity oderwały się od społeczeństwa. Dlaczego negocjacje nad TTIP są tajne?