Airbus, europejski potentat branży lotniczej, prowadzi obecnie strategię sprzedaży kilku aktywów, by skupić się na działalności w sektorze zbrojeniowym, a w szczególności produkcji samolotów wojskowych, rakiet, wyrzutni oraz satelitów - podaje Reuters.

Roczne zarobki Vector Aerospace przed potrąceniem odsetek, podatków i amortyzacji to ok. 80 mln dol.

Zarówno przedstawiciele Airbus Group jak również Vector Aerospace odmówili komentarza w tej sprawie. Źródło informacji prosi o zachowanie anonimowości, ponieważ proces sprzedaży jest utrzymywany w ścisłej tajemnicy. Airbus chce otrzymać z tego tytułu ok. 800 mln dol.

Mający siedzibę w Toronto Vector został kupiony w 2011 roku przez koncern EADS (który w 2014 roku zmienił nazwę na Airbus Group) za 640 mln dol.

Vectror zapewnia usługi serwisowe dla wojskowych, komercyjnych i prywatnych helikopterów i samolotów. Zatrudnia 2300 pracowników m. in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Australii i RPA.

Również inne lotnicze serwisowe firmy zostały w ostatnim czasie sprzedane za solidne pieniądze. BBA Aviation kupiła przykładowo we wrześniu Landmark Aviation, należącą do tego czasu do Carlyle Group LP.

To nie koniec sprzedażowych planów Airbusa. Firma chce pozbyć się  łącznie aktywów przynoszących przychód na poziomie ok. 2 bln euro.

>>> Czytaj też: KE chce negocjować m.in. z Chinami i Turcją panunijne umowy lotnicze