Brytyjskie media ujawniają kulisy międzynarodowej operacji policyjnej, która doprowadziła do przechwycenia transportu kokainy o wartości ćwierci miliona funtów. Szmuglowano ją z Ameryki Południowej przez Hiszpanię do Liverpoolu w transporcie węgla drzewnego do ogrodowych grilli. Brytyjska i hiszpańska policja aresztowały 9 osób, w tym dwóch Peruwiańczyków i dwóch kolumbijskich "kucharzy" - czyli specjalistów od warzenia kokainy. Sześciu zatrzymanych pochodzi z Liverpoolu, ale dwóch z nich aresztowano aż w Dubaju nad Zatoka Perską.

Przemyt kokainy przez Hiszpanię, która stanowi główny punkt przerzutu w Europie, przybiera coraz bardziej pomysłowe formy. Niedzielna gazeta "Sunday Telegraph" pisze o zatrzymaniu w październiku 300 kilo narkotyku w transporcie puree z bananów pochodzących z Kostaryki. Tym razem przemytnicy użyli kamuflażu w postaci transportu węgla drzewnego. Jeszcze w Kolumbii sprasowano półtorej tony kokainy nadając jej kształt desek, z których skonstruowano palety do transportu worków z węglem drzewnym. Część narkotyku przepłynęła też Atlantyk w formie brykietów.

Transport przybył do Walencji w Hiszpanii, gdzie "kucharze" mieli odzyskać narkotyk w przygotowanym laboratorium. Operację śledziły jednak od początku wywiady w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.