Dopłaty do eksportu wieprzowiny? KE zgłasza wyraźny sprzeciw

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
14 grudnia 2015, 19:27
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel poinformował, że 11 państw członkowskich poparło wniosek Polski o dopłaty do eksportu wieprzowiny. Komisja Europejska natomiast stoi na stanowisku, że tego typu pomoc dla rolników nie jest konieczna.

Przedstawiciele rządu w Warszawie zabiegali o dyskusję na temat pogarszającej się sytuacji w tym sektorze podczas dzisiejszych obrad w Brukseli.

Na początku stycznia ruszy nowy unijny program wsparcia dla rolników polegający na dopłatach do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Według Polski, będzie to jednak działanie niewystarczające, aby ustabilizować sytuację na rynku. Stąd postulat dotyczący wprowadzenia także . - 11 państw poparło wniosek Polski zdecydowanie, 3 państwa były przeciwne, jeśli chodzi o refundacje eksportowe, natomiast wskazywały one na konieczność podjęcia innych działań - mówił minister Krzysztof Jurgiel.

Unijne dopłaty do eksportu

Unijny komisarz do spraw rolnictwa Phil Hogan uważa z kolei, że dopłaty do eksportu nie są dobrym pomysłem. - Nie popieram tych dopłat, bo już obserwujemy, że nawet jeśli ceny są "trudne" to w ubiegłym roku mieliśmy wzrost uboju o 3,2 procent - mówił Hogan.

Mimo takiego stanowiska Komisji, minister Jurgiel twierdzi, że dopłaty nie są wcale wykluczone. - Instrument ten będzie w mojej ocenie podlegał dalszej ocenie, po analizie sytuacji na rynku wieprzowiny w styczniu, w lutym, po uruchomieniu instrumentu prywatnego przechowywania - mówił Krzysztof Jurgiel.

>>> Czytaj też: Globalne porozumienie szansą dla klimatu. Dla UE to wciąż za mało

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: IAR
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj