Aby wybić się ponad przeciętność trzeba posiadać jacuzzi, saunę, a nawet basen, zatrudnić architekta krajobrazu, aby zaaranżował nasz ogród, albo wydzielić w domu pomieszczenie do gry w bilard lub kręgle. Jest to zaledwie kilka przykładów możliwości wykorzystania powierzchni domu, ale w tym artykule szczególnie skupimy się na domach posiadających własny basen.

Takie nieruchomości można podzielić na dwa rodzaje – z basenem wewnątrz budynku oraz w ogrodzie. Usytuowanie basenu wewnątrz budynku niesie ze sobą wiele korzyści, a najważniejsza z nich to możliwość korzystania z niego przez cały rok, nie tylko w lecie, jak w przypadku basenu zewnętrznego. Dodatkowo nie wymaga on tak intensywnego czyszczenia, ponieważ do pomieszczeń nie dostaje się aż tyle zanieczyszczeń, ile można spotkać na zewnątrz. Z drugiej jednak strony basen na świeżym powietrzu ma swój niepowtarzalny klimat.

Inną cechą, zdecydowanie odróżniającą domy z basenem usytuowanym w ogrodzie od tych z basenem wewnątrz pomieszczeń jest powierzchnia oraz cena. Ze względów technicznych dom z basenem musi mieć dużą powierzchnię, ponieważ jej część zajmie sam basen, a także dodatkowe urządzenia do jego obsługi. Jednocześnie jeżeli ktoś decyduje się na takie rozwiązanie, z reguły wyposaża dom także w inne udogodnienia, takie jak dodatkowa łazienka przy basenie, sauna, siłownia. Z kolei basen w ogrodzie wymaga działki, o takich rozmiarach i możliwościach, które pozwolą na ulokowanie basenu wraz z niezbędną infrastrukturą.

Z dużą powierzchnią oraz bogatym wyposażeniem domu wiąże się wysoka cena takich nieruchomości. Najtańszy dom z odkrytym basenem w ogrodzie można kupić już za niespełna 170 tys. zł, jednak jeżeli zależy nam na zadbanym i gotowym do zamieszkania domu trzeba liczyć się z kosztem wynoszącym co najmniej 330 tys. zł. Dużo droższe są natomiast domy z basenem wewnętrznym, które w stanie do wykończenia kosztują co najmniej 370 tys. zł, a gotowe do zamieszkania 450 tys. zł. Jednak, jak podkreśla Agata Polińska z portalu otoDom.pl, aby mieć naprawdę duży wybór domów z basenem należy przygotować się na cenę powyżej 1 mln zł.

>>> Czytaj też: Terapia szokowa w Rosji przyniosła rezultaty. Ekonomiści są zaskoczeni