Projekt zakłada opodatkowanie aktywów banków powyżej 4 miliardów złotych stawką 0,39 procent rocznie. W przypadku ubezpieczycieli stawka ta ma wynieść 0,6 procent.

Poseł PiS, Jerzy Żyżyński w rozmowie z podkreśla, że ostateczny kształt podatku dla instytucji finansowych może być inny niż obecnie. Rozmówca IAR dodaje, że pewne aktywa mogłyby być opodatkowane, a inne zwolnione z daniny. Poseł nie wyklucza wyłączenia z opodatkowania obligacji skarbu państwa posiadanych przez banki.

Była wiceminister finansów, Izabela Leszczyna mówi IAR, że Platforma Obywatelska nie jest przeciwna samemu podatkowi, tylko sposobowi jego naliczania. Jej zdaniem propozycja PiS oznacza nałożenie podatku na akcję kredytową i będzie skutkować ograniczeniem dostępności kredytów oraz wyższymi marżami banków.

Poseł ugrupowania Kukiz 15, Rafał Wójcikowski powiedział, że daninę w dalszych pracach należy rozszerzyć na instytucje pożyczkowe i fundusze inwestycyjne.

Związek Banków Polskich przedstawi dziś stanowisko dotyczące poselskiego projektu ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych. Z nieoficjalnych informacji wynika, ze bankowcy chcą pokazać jak podobna danina wpłynęła na kredytowanie gospodarki na Węgrzech.

Wnioskodawcy szacują, że przyszłoroczne wpływy z tego podatku wyniosą od 6,5 do 7 miliardów złotych. Resort finansów szacuje te wpływy na 5,5 miliardów złotych.

>>> Czytaj też: Warszawa kluczowym partnerem Pekinu? Gospodarcza ofensywa Chin nabiera tempa