Do grudnia austriacki urząd imigracyjny otrzymał dokładnie 80 470 wniosków o azyl. Informację tę podało austriackie ministerstwo spraw wewnętrznych. W takim samym okresie roku poprzedniego Austriacy otrzymali 23 860 wniosków, zaś w roku 2013 niespełna 15 tysięcy. Jak czytamy w komunikacie ministerstwa, w latach 1999-2014 o azyl w Austrii poprosiło łącznie 329 651 tysięcy osób.

Mimo iż coraz mniej imigrantów porusza się tak zwaną „trasą bałkańską” nie ubywa chętnych do pozostania w Austrii. Cały czas liczba składanych wniosków wynosi średnio 2850 tygodniowo. Jeżeli to tempo utrzyma się, do końca roku na ręce urzędników z austriackiego ministerstwa spraw wewnętrznych trafi nawet 95 tysięcy podań.

Struktura narodowościowa uchodźców w Austrii tylko nieznacznie różni się od tej w Niemczech. W ostatnich miesiącach wśród wnioskodawców pierwsze miejsce zajmują Afgańczycy. Dopiero na kolejnych pozycjach znajdują Syryjczycy i Irakijczycy. Jednak w skali całego roku najwięcej uchodźców pochodziło właśnie z Syrii.

>>> Czytaj też: Milion imigrantów w rok. Fala uchodźców zmieni Niemcy na zawsze?