Sejm zajmie się tak zwaną małą ustawą medialną prawdopodobnie jeszcze na dzisiejszym posiedzeniu - zapowiadają politycy PiS. Tymczasem posłowie już pracują nad kolejnymi nowelizacjami, które określą funkcję mediów.

Teraz posłowie czekają na opinię Biura Legislacyjnego Sejmu, a także na sprawdzenie zgodności projektu z przepisami Unii Europejskiej - mówił wicemarszałek izby, Ryszard Terlecki. Pytany o to kiedy ustawa zostanie przegłosowana, odpowiedział "Myślę, że niedługo". Niewykluczone, że stanie się to na tym posiedzeniu. Jak argumentował, zwłaszcza przy relacjonowaniu wydarzeń wokół zmian w Trybunale Konstytucyjnym, media publiczne pracowały "skrajnie nierzetelnie". "Choćby to wymaga teraz wielkiego pośpiechu" - dodał.

>>> Czytaj też: Frankowicze nie doczekają się pomocy? Projekt ustawy schodzi na drugi plan

Reklama

"Jeżeli media wyobrażają sobie, że będą przez najbliższe tygodnie zajmować Polaków sobą samym, czyli krytykowaniem naszych zmian czy naszych projektów zmian, to to trzeba przerwać" - mówił PiS.

Rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek zapowiedziała ten projekt jako początek reformy mediów publicznych. Znalazły się w niej zapisy, że rady nadzorcze i zarządy mediów publicznych wybierze minister skarbu. W kolejnych dwóch etapach - prawdopodobnie projektach ustaw - posłowie mają określić funkcję mediów. "Chcemy doprowadzić do tego, że media zaczną spełniać taką rolę jaką powinny (...) Powinny być mediami narodowymi, powinny spełniać swoją misję. W obecnym kształcie w naszej ocenie tego nie robią" - tłumaczyła.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa - Błońska z PO powiedziała, że o kolejności rozpatrywania projektów zdecyduje prezydium izby. Jej zdaniem, ponieważ ustawa dotyczy wyłącznie zmian kadrowych, nie wymaga prac w pośpiechu i pracy w nocy.

Projekt został przesłany do Biura Legislacyjnego wczoraj wieczorem, po złożeniu dokumentu przez grupę posłów PiS. Zakłada między innymi wygaszenie kadencji rad nadzorczych i zarządów mediów publicznych oraz zasady wyboru nowych władz.

Zgodnie z nowelizacją, zarządy mediów oraz rady nadzorcze publicznych powołuje i odwołuje minister skarbu państwa. Mandaty członków dotychczasowych władz spółek zostają wygaszone w dniu wejścia ustawy w życie, czyli w dniu jej opublikowania. Władze mediów publicznych mają jednak działać w dotychczasowych składach do czasu dokonania zmian na podstawie znowelizowanej ustawy.

>>> Czytaj też: Ile będzie wynosiła stawka podatku bankowego? Jest propozycja PiS