"Dwie z pozyskanych koncesji (PL838 i PL839) zlokalizowanych jest na Morzu Norweskim, pozostałe na Morzu Północnym (PL813) oraz na Morzu Barentsa (PL850)" - czytamy w komunikacie.

Koncesja PL838, w której PGNiG UI otrzymało 40% udziałów jako operator, przylega od strony wschodniej do złoża Skarv, będącego w produkcji od 2012 roku. Partnerami tej koncesji zostały firmy Tullow Oil Norge AS i E.ON E&P Norge AS, które otrzymały po 30% udziałów każda, podano także.

"Koncesja PL839, w której PGNiG UI otrzymało 11,9% udziałów jako partner, przylega od strony zachodniej do koncesji produkcyjnej Skarv, gdzie PGNiG UI posiada udziały. Operatorem na tej koncesji została firma BP Norge AS (23,8% udziałów), a pozostałymi partnerami firmy Statoil Petroleum AS (36,2%) i E.ON E&P Norge AS (28,1%)" - czytamy dalej w komunikacie.

Koncesja PL813, w której PGNiG UI otrzymało 8% udziałów jako partner, znajduje się w sąsiedztwie koncesji produkcyjnej Gina Krog, gdzie PGNiG UI posiada udziały.Operatorem na tej koncesji została firma Statoil Petroleum AS (58,7% udziałów), a pozostałymi partnerami firmy Total E&P Norge AS (30%) i Det norske oljeselskap ASA (3,3%), podano także.

>>> Czytaj też: Czy wielka fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG to dobry pomysł?

"Koncesja PL850, w której PGNiG UI otrzymało 20% udziałów jako partner, zlokalizowana jest na Morzu Barentsa, w odległości około 50 km na północ od linii brzegowej Norwegii. Operatorem na tej koncesji została firma Edison Norge AS (40% udziałów), a pozostałymi partnerami firmy Lime Petroleum Norway AS i KUFPEC Norway AS, które otrzymały po 20% udziałów" - poinformowała spółka.

Partnerzy koncesyjni mają dwa lata, a w przypadku koncesji PL850 trzy, na wykonanie analiz geologicznych i geofizycznych, których celem będzie dokładne oszacowanie potencjału naftowego objętych koncesjami obszarów.

Obecnie PGNiG UI posiada udziały w 19 koncesjach (wliczając nowo otrzymane) poszukiwawczo-wydobywczych, zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. 

>>> Czytaj też: Rusza konkurs na prezesa i wiceprezesów PGNiG. Piotr Woźniak ma duże szanse