Miliarder George Soros ostrzegł, że Unia Europejska znajduje się „na skraju załamania” w wyniku kryzysu imigracyjnego, zaś ten zatrzymać mogą tylko Niemcy.

O sprawie pisze serwis CNBC.com.

Miliarder stwierdził, że sprawy mają się coraz gorzej, gdyż Unia Europejska w niewłaściwy sposób zarządza kryzysem związanym z napływem na Stary Kontynent ponad miliona imigrantów i uchodźców w 2015 roku.

W wywiadzie dla “New York Review of Books” Soros dodał, że kluczem do rozwiązania kryzysu imigracyjnego jest niemiecka kanclerz Angela Merkel. To właśnie niemiecka kanclerz zdecydowała o otwarciu Niemiec dla imigrantów i uchodźców, którzy masowo przybywali z Bliskiego Wschodu, a szczególnie z Syrii. Decyzja Angeli Merkel miała przełomowe znaczenie.

Od czasu kryzysu w Grecji europejscy przywódcy wplątują się w coraz to nowe kryzysy. Działania Europy można porównać do wtaczania pod górę wielkiej kuli, która potem znów stacza się w dół – uważa George Soros.

Jak zaznacza miliarder, tymi, którzy mogą odwrócić bieg spraw, są sami Niemcy. Muszą oni teraz zdecydować, czy chcą ponieść konsekwencje bycia dominującą potęgą w Europie – dodaje Soros.

>>> Czytaj też: "Nieugięta żelazna dama", "Polska została sama". Prasa na świecie komentuje debatę w PE