Parcel Technik zwołała na 18 lutego nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy (NWZ), które podejmie uchwały w sprawie emisji akcji o wartości do 14,7 mln zł. Emisja akcji ma posłużyć sfinansowaniu przejęć spółek w strategicznych obszarach działalności - produkcji maszyny skrytkowej nowej generacji tzw. skrytkomatu i dostarczaniu kanałów płatności dla samoobsługowych maszyn wydających paczki, podała spółka.

Parcel Technik pracuje nad wprowadzeniem skrytkomatów na rynki zagraniczne, m.in. afrykańskie.

"Spółka zamierza wyemitować do 147 mln nowych akcji serii C w cenie emisyjnej 0,1 zł za jeden walor. Jednocześnie spółka dokona resplitu akcji w stosunku 1:20. Po emisji i resplicie akcji kapitał akcyjny wzrośnie maksymalnie do 21,3 mln zł i będzie się dzielił na 10,699 mln akcji po 2 zł każda. Co istotne wszyscy akcjonariusze powyżej progu 5% podpisali umowy typu lock-up i nie zamierzają sprzedawać posiadanych pakietów akcji do końca 2016 roku lub do czasu debiutu spółki na głównym parkiecie GPW" - czytamy w komunikacie.

Wedle założeń strategicznych, Parcel Technik zamierza dokonać przejęcia dwóch podmiotów, które umożliwią realizację strategii spółki. Pierwsza z nich posiada prawa do patentu maszyny skrytkowej nowej generacji niewymagającej zasilania energią elektryczną oraz podłączenia do sieci telekomunikacyjnej. Projekt skrytkomatu jest w ostatniej fazie testów, zaś produkcja maszyn powinna ruszyć w bieżącym półroczu w zależności od realizacji kontraktów instalacji skrytkomatów w poszczególnych krajach. Drugi cel przejęcia to międzynarodowy podmiot wyspecjalizowany w dostarczaniu kanałów płatności dla samoobsługowych maszyn wydających paczki, umożliwiając tym samym świadczenie usług dostarczenia paczek do adresatów za pobraniem (transakcje Cash on delivery).

"Emisja akcji i przejęcia związane z realizacją naszej strategii, to jeden z kroków do budowy sieci skrytkomatów na wybranych rynkach na świecie. Przyjęta strategia zakłada w pierwszym półroczu br. zakończenie prac rozwojowych nad naszym rozwiązaniem oraz uruchomienie sieci na przynajmniej dwóch rynkach poza Polską" - powiedział przewodniczący rady nadzorczej Rafał Markiewicz, cytowany w komunikacie.

>>> Czytaj też: Midven przejmie 30 proc. akcji producenta 'skrytkomatów' Parcel Technik

W ostatnim czasie spółka poinformowała o nawiązaniu relacji z partnerami sprzedażowymi z rynku afrykańskiego, z którym "wiąże duże nadzieje". Parcel Technik zwraca uwagę na takie kraje jak RPA, Kenia czy Nigeria.

"Co istotne, dotychczas nie pojawiła się na tych rynkach żadna firma związana z paczkomatami lub produktem zbieżnym ze skrytkomatami, jak również innymi rozwiązaniami opartymi na kosztowych maszynach dystrybuujących przesyłki, które mogą się nie sprawdzić z powodu dużych kosztów wejścia na rynek, lub problemów logistycznych" - czytamy dalej.

Jedną z charakterystycznych cech nowatorskich urządzeń będzie ich wyposażenie w mechaniczne zamki szyfrowe, które przy użyciu specjalistycznych narzędzi do otwierania lub zamykania skrytek wyeliminują konieczność instalacji systemu informatycznego bezpośrednio w maszynie. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenia będą mogły zostać zainstalowane w dowolnych miejscach, spełniających ogólne warunki bezpieczeństwa przechowywania przesyłek, niezależnie od istniejącej infrastruktury sieci elektroenergetycznej i/lub telekomunikacyjnej. Dzięki tym rozwiązaniom sieć skrytkomatów będzie znacznie tańsza zarówno w produkcji, jak i eksploatacji od dotychczas wykorzystywanych na rynku rozwiązań, wyjaśniono.

"Niezależnie od założeń wdrożenia skrytkomatów na rynek afrykański, jesteśmy na etapie zaawansowanych rozmów z kilkoma potencjalnymi odbiorcami z innych krajów, w których dynamika rozwoju e-commerce znajduje się w bardzo silnym wzroście" - dodał Markiewicz.

>>> Czytaj też: Paczkomaty, pralniomaty, lodówkomaty? Internet napędza rozwój automatów

Parcel Technik S.A. to spółka, która na NewConnect pojawiła się w wyniku tzw. odwrotnego przejęcia notowanej już firmy Boomerang. Swoją działalność Parcel Technik opiera na poszukiwaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych w zakresie dystrybucji przesyłek oraz usług kurierskich w powiązaniu z branżą IT oraz tworzeniu pasywnej i przyjaznej nowej maszyny do wydawania paczek pocztowych, niewymagającej zasilania energią elektryczną.

Jednym z głównych akcjonariuszy spółki jest podmiot kapitałowy z siedzibą w Dubaju pod nazwą Parcel Terminals OS, jak również notowana na rynku NewConnect spółka Midven SA, zorientowana na przedsięwzięcia w obszarze nowych technologii, wpierająca zarazem realizację strategii Parcel Technik.