Czwarty miesiąc z rzędu Indeks Cen Transakcyjnych obrazujący zmianę cen mieszkań w największych miastach Polski obniżył się. W efekcie poziom wskaźnika jest podobny do tego, jaki notowaliśmy na początku 2015 r. Przez ostatni rok ceny najbardziej wzrosły w Łodzi, a spadły w Lublinie i Olsztynie.

812,73 pkt wynosi bieżące notowanie Indeksu Cen Transakcyjnych Home Brokera i Open Finance – wskaźnika, który obrazuje realne zmiany cen mieszkań w największych miastach Polski. Obecnie indeks jest niższy od notowania sprzed roku o 0,63 proc., przez ostatni miesiąc spadł o 0,19 proc. Aktualne notowanie obejmuje transakcje zawarte w grudniu ubiegłego roku.

Od prawie dwóch i pół roku (lato 2013 r.) trwa stabilizacja na rynku – ceny to lekko rosną, to lekko spadają. Indeks, wyliczany na podstawie median ze stawek transakcyjnych na rynku mieszkaniowym, przez cały ten czas utrzymuje się w przedziale 800-820 punktów. To, że w skali kraju ceny są stabilne, nie znaczy, że na poszczególnych rynkach się nie wahają. Każda lokalizacja ma swoją specyfikę i na ceny na danym obszarze wpływają inne czynniki, choć część z nich będzie podobna. Dodatkowo, należy pamiętać, że zmiana cen transakcyjnych na lokalnym rynku zależy od struktury nieruchomości sprzedanych w danym okresie.

>>> Czytaj też: Wynajem po niemiecku - jak to działa?

1. Warszawa, 2. Kraków, 3. Poznań

Reklama

Nie jest niespodzianką dla nikogo, że spośród dużych miast zdecydowanie najwyższe ceny nieruchomości są w Warszawie. 7 164 zł to aktualnie przeciętna cena metra kwadratowego mieszkania w stolicy. Z danych Home Brokera i Open Finance wynika, że poziom 7-7,5 tys. zł za mkw. utrzymuje się w Warszawie od wiosny 2013 r., od szczytu w 2008 r. stawka ta obniżyła się o 17 proc. bez uwzględnienia inflacji. By ocenić realny spadek cen należałoby wziąć ją pod uwagę, a wtedy okaże się tak naprawdę ceny mieszkań w Warszawie są dziś o prawie 30 proc. niższe niż osiem lat temu. Lokalny warszawski rynek jest bardzo zróżnicowany. Oferuje najszerszy wybór mieszkań na rynku pierwotnym, od luksusowych apartamentów z widokiem na park w szerokim centrum miasta po dostępne w programie Mieszkanie dla Młodych mieszkania na obrzeżach miasta. Jeszcze większe zróżnicowanie występuje na rynku wtórnym.

Drugim najdroższym miastem jeśli chodzi o ceny nieruchomości jest Kraków, gdzie wg najnowszych danych Home Brokera i Open Finance, za metr kwadratowy mieszkania zapłacić trzeba 6165 zł, o 1,5 proc. więcej niż przed rokiem i o 1,2 proc. mniej niż przed miesiącem. W „rankingu” najdroższych dużych miast trzeci jest Poznań (5569 zł za mkw., wzrost o 3,7 proc. rok do roku), a czwarty Wrocław (5500 zł za mkw., wzrost o 2,7 proc. r/r).

Spośród analizowanych przez HB i OF miast przez ostatni rok największy spadek cen nieruchomości zanotowano w Olsztynie (-3,5 proc.) oraz Lublinie (-3,3 proc.). Po drugiej stronie zestawienia rocznych zmian średnich stawek są obecnie Łódź (+5,7 proc.) i Poznań (+3,7 proc.). Nie są to znaczące wahania, kilkuprocentowe zmiany to normalny objaw na zdrowym rynku.

>>> Czytaj też: 250 tys. zł za dom w Hiszpanii. Ciepłe kraje kuszą przecenami

To był dobry rok dla deweloperów

Z danych REAS wynika, że w 2015 roku na sześciu najważniejszych rynkach nieruchomości w Polsce (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) deweloperzy sprzedali prawie 52 tys. mieszkań – to oznacza wzrost o ponad 20 proc. w stosunku do poprzedniego roku i aż o 48 proc. w porównaniu do 2007 r. Prawie wszystkie spółki deweloperskie zanotowały spory wzrost sprzedaży, a liderami rynku są Dom Development (2,4 tys. mieszkań), Murapol (2,4 tys.), Robyg (2,3 tys.) i LC Corp (2,1 tys.). Łącznie sprzedaż największych deweloperów wzrosła o ponad jedną czwartą. Co więcej, wiele firm zapowiada kolejną poprawę wyników w 2016 roku.

Bardzo dobrze prezentują się też liczby publikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Według niego, w 2015 r. firmy deweloperskie oddały do użytkowania 62448 lokale mieszkalne, co rok do roku oznacza wzrost o 5,7 proc. W tym samym czasie rozpoczęto budowę 86498 mieszkań (wzrost o 24,1 proc. r/r), a na 97248 kolejnych (o 25,5 proc. więcej niż rok wcześniej) otrzymano pozwolenia. Dwie ostatnie wartości są najwyższe od lat, świadczą o tym, że deweloperzy nie tylko notują teraz dobry okres, ale i wierzą w kontynuację prosperity w kolejnych kwartałach.

Wiele firm deweloperskich reinwestuje zarobione pieniądze, np. odbudowując banki ziemi. Z szacunków Home Broker Business wynika, że w 2015 r. wydatki deweloperów na działki budowlane przekroczyły miliard złotych, a najwięksi wydali po 200-250 mln zł.

Marcin Krasoń, Home Broker

ikona lupy />
Przeciętne ceny metra kwadratowego mieszkania w największych miastach Polski i ich zmiana w czasie / Media