Gigant z Korei opublikował swój komunikat wkrótce po ogłoszeniu przez Apple’a wyników za 2015 rok. Producent iPhonów poinformował o pierwszym spadku sprzedaży od 13 lat. Kurs akcji spadł o ponad 6,5 proc. - czytamy w depeszy Reuters.

Przyczynami problemów technologicznych gigantów są spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach oraz spadek kursów walut na rynkach wschodzących. Kłopoty będą mieli też dostawcy dla całej branży.

>>>Czytaj więcej: Apple z rekordowymi zyskami. Strach budzą fatalne prognozy

- Ogólny spadek popytu na produkty technologiczne utrudni uzyskanie w 2016 roku zysków na poziomie z ubiegłego roku – napisała firma Samsung w komunikacie. Poinformowała też, że „trudne warunki biznesowe” potrwają przez pierwszy kwartał tego roku.

Największy światowy producent smartfonów poinformował, że zysk operacyjny w okresie od października do końca grudnia wyniósł 6,1 milionów wonów (5,05 miliardów dolarów) i jest zgodny z wcześniejszymi założeniami. Dochody wzrosły o 1,1 proc. do 53,3 bilionów wonów, czyli nieco więcej od zakładanych 53 bilionów.

Roczny zysk operacyjny producenta Galaxy w 2015 roku wyniósł 26,4 bilionów wonów, a rok wcześniej było to 25 bilionów.

Część inwestorów i analityków uważa, że Samsung odnotuje spadek zysku po raz drugi w ciągu trzech lat, ponieważ niższy popyt na smartfony spowoduje obniżenie cen innych produktów, które w ubiegłym roku pomogły zrekompensować zmniejszony zysk ze sprzedaży telefonów.

>>>Czytaj więcej: "Chińskie Apple" wchodzi na polski rynek. To pierwszy kraj w Europie

Zysk z telefonów komórkowych zmniejszył się o 7,3 proc. w stosunku do trzeciego kwartału i wyniósł 2,23 biliony wonów - to najsłabszy wynik w ciągu czterech kwartałów.

Według Samsunga zysk w pierwszym kwartale może nieco wzrosnąć dzięki wprowadzeniu nowych modeli smartfonów, ale istnieje poważne ryzyko, że sprzedaż spadnie.