Tradycyjny pochówek zgodny z ceremoniałem buddyjskim to w Japonii poważny wydatek. W internecie pojawiły się dziesiątki agencji, w których mnisi oferują usługi religijne w bardziej przystępnych cenach.

Kwestia wynajmu usług religijnych przez internet podzieliła Japończyków po tym jak amerykański portal zajmujący się handel internetowym dopuścił na swą platformę w Japonii jedną z firm oferujących właśnie m.in. wynajem mnichów do posług religijnych. To wywołało sprzeciw japońskich organizacji buddyjskich, według których Japonia stała się jedynym państwem na świecie, w którym np. ceremonię pogrzebową można zamówić przez internet.

Wielu Japończyków pozytywnie odnosi do nowatorskiego pomysłu, gdyż ceremoniał żałobny zorganizowany w świątyni to wydatek rzędu co najmniej 800 dolarów amerykańskich. Najmniej kosztowny oferowany przez firmę pośredniczącą w wynajmie mnichów jest trzykrotnie tańszy. Właściciel firmy twierdzi, że z jej usług korzystają osoby, które chciałyby zorganizować bliskim pochówek zgodny z rytuałem buddyjskim, ale nie wiedzą w jaki sposób to zrobić.