Już za kilka dni, 12 lutego, dowiemy się czy miniony rok będzie pierwszym w historii naszego kraju z dodatnim bilansem handlowym. Według ekspertów instytucji płatniczej AKCENTA, realizującej płatności walutowe dla firm, to prawie pewne, bo po 11. miesiącach nadwyżka wynosi aż 14,7 mld zł. Na dodatnie saldo w tym roku ciężko pracowali eksporterzy sprzedający na rynkach europejskich. Natomiast „pod kreskę” spycha nas nierównowaga w wymianie handlowej z Azją, w tym ogromny import z Chin.
Media

Podczas gdy w okresie od stycznia do listopada 2014 r. eksport był wyższy o 4,9 proc. w ujęciu r/r, to w 2015 r. wzrósł już o 7,3 proc. r/r. Jednocześnie w tym czasie wzrost importu przyhamował z 5,1 do 3,6 proc. r/r. Dzięki temu w końcówce 2015 r. eksport przegonił import, wypracowując nadwyżkę w wysokości 14,7 mld zł. To spektakularny sukces, bo rok wcześniej mieliśmy deficyt i to o dużej wartości wynoszącej -7,2 mld zł. Co więcej, na przestrzeni minionych lat Polska najbliżej plusa była przy ujemnym saldzie na poziomie -8,2 mld zł! Było to w 2013 r. Najdalej od dodatniego salda byliśmy w 2008 r., kiedy deficyt miał wartość aż -91,7 mld zł.

Reklama
Media

Ogromny plus z Europą…

Jeśli chodzi o wymianę międzynarodową z poszczególnymi kontynentami, to na razie znamy dane za 10 miesięcy 2015 r. i wg nich Polska najlepszy bilans notuje z Europą, Afryką, Australią i Oceanią oraz z Ameryką Północną. Największą wartość na plusie wypracowaliśmy z Niemcami, Wielką Brytanią i Czechami. – Sukces na rynkach Europy to świetna wiadomość. Państwa te same są potężnymi eksporterami. To oznacza, że na Starym Kontynencie jesteśmy bardzo konkurencyjni – mówi ekspert AKCENTY.

… i ogromny minus z Azją

Dużą nadwyżkę w handlu z Europą niweluje ogromna nierównowaga w handlu z krajami azjatyckimi. Wśród 20 krajów, z którymi Polska ma największe ujemne saldo, aż połowa to kraje Azji. Największą wartość na minusie notujemy w wymianie z Chinami (aż 63,7 mld zł po 10. miesiącach 2015 r.). – Azja to niewykorzystany potencjał. Kraje azjatyckie należą do grona najszybciej rozwijających się na świecie, z rosnącą klasą średnią i gigantyczną liczbą potencjalnych konsumentów oraz chłonnym i potężnym przemysłem. Rosnący eksport na rynki Dalekiego Wschodu będzie w najbliższej przyszłości ważnym trendem, podobnie jak ekspansja w Ameryce Łacińskiej, Afryce czy krajach Półwyspu Arabskiego – podkreśla Radosław Jarema z AKCENTY.