Szansą na odkorkowanie polskich miast jest budowa nowych obwodnic. Liczba tego typu inwestycji w Polsce wynosi w tej chwili 13, a drugie tyle znajduje się w fazie przetargów.

Na 13 realizowanych obecnie inwestycji GDDKiA wyda 3,3 mld zł - pisze "Rzeczpospolita". Budowa obwodnic objętych przetargami powinna ruszyć w ciągu kilku miesięcy.

Obwodnice pomagają w odkorkowaniu miast, bowiem wyprowadzają poza ich obręb ruch tranzytowy. Ich budowa zwiększa także bezpieczeństwo na drogach.

Realizacja inwestycji nie przebiega jednak sprawnie. Budowa ok. 1,5-km obwodnicy Brodnicy trwa od 2011 roku i dopiero w tym uda się ją ukończyć. Jeszcze dłużej trwa inwestycja w obwodnicę Ostrowa Wielkopolskiego. Poślizgi mają się jednak skończyć.

Już późną wiosną przyszłego roku ma zostać skończona budowa obwodnic Wielunia i Bełchatowa. W drugiej połowie 2017 roku planowane jest oddanie obwodnicy Jarocina w ciągu drogi ekspresowej nr 11, a także obwodnic Nysy i Kościerzyny.

W sumie w budowie jest obecnie 1,2 tys. kilometrów nowych dróg, a na 860 kilometrów rozpisane są przetargi. Więcej w "Rzeczpospolitej".

>>> Czytaj też: „Ósemka” z Warszawy do Białegostoku w całości ekspresowa. Za dwa i pół roku