Spółka chce rozwijać się organicznie w segmencie paliw alternatywnych z granulatu gumowego. W związku z wprowadzeniem czterobrygadowego systemu pracy, planuje rozbudowę mocy z zakładach w Śremie i Krośnie Odrzańskim.

"Rozmawiamy z dostawcą technologii. Plan jest taki, żeby w III kwartale tego roku jedna lub dwie instalacje stanęły w tych zakładach" - powiedział dyrektor finansowy Zbigniew Fleszar podczas konferencji prasowej.

Dzięki tym instalacjom spółka może zwiększyć produkcję paliwa alternatywnego w postaci tzw. chipsa o ok. 30-40 tys. ton rocznie. Może to wpłynąć na wzrost wyniku już w 2016 r., podkreślił Fleszar.

"Zakładamy 7-8 mln zł inwestycji w każdy zakład - to jest jakieś w sumie 14-15 mln zł w tym roku" - powiedział dyrektor finansowy.

Grupa Recykl planuje finansować te inwestycje długiem lub w formie leasingu, dodał prezes Maciej Jasiewicz.

"To będzie miało wpływ na poziom długu netto, natomiast będziemy starali się o dofinansowanie i wtedy będzie mniejszy wymagany udział środków własnych, żeby sfinansować te inwestycje" - powiedział.

Spółka nie widzi natomiast potrzeby rozbudowy mocy pod kątem produkcji granulatu, przede wszystkim ze względu na poziom nasycenia rynku tym produktem.

>>> Czytaj też: Zysk netto Grupy Recykl wzrósł o 65 proc. do 2 mln zł w 2015 r.

Grupa Recykl planuje w tym roku zwiększyć udział producentów wyrobów gotowych wśród odbiorców granulatu. Na koniec 2015 r. osiągnięto udział tych odbiorców na poziomie 75%.

"Dążymy do tego, by udział produktów gotowych był jak największy, bo to eliminuje sezonowość"- wyjaśnił Fleszar.

Spółka chce także poprawić wyniki i marże poprzez zwiększenie udziału w przychodach odsprzedaży opon używanych, ale niezużytych, na rynki pozaeuropejskie (m.in. afrykańskie i południowoamerykańskie) do 15% z obecnych 5%.

Grupa Recykl bierze także pod uwagę rozpoczęcie produkcji pudru gumowego, pod warunkiem, że wzrośnie na rynku zapotrzebowanie na ten produkt. Rozmawia także z partnerami na temat potencjalnego rozpoczęcia dewulkanizacji opon.

Spółki z Grupy Recykl prowadzą zbiórkę zużytych opon, wytwarzają granulat gumowy wykorzystywany w wielu dziedzinach gospodarki, a także oferują usługi recyklingu i odzysku zużytych opon oraz w imieniu producentów i importerów opon prowadzą rozliczenia z tytułu opłaty produktowej. Grupa posiada zakłady w Śremie, Krośnie Odrzańskim i Chełmie oraz sieć zbiórki. Spółka jest notowana na NewConnect od stycznia 2011 r.