Nowe zasady będą obowiązywać podróżnych udających się do Kanady samolotem, którzy nie potrzebują kanadyjskiej wizy - a więc także Polaków.

Rząd w Ottawie podjął decyzję o opóźnieniu obowiązku rejestracji, czyli Electronic Travel Authorization (eTA), po sygnałach ze strony branży turystycznej, że informacja o eTA nie była wystarczająco upowszechniona. W najbliższych miesiącach rząd federalny zamierza więc szerzej i dokładniej informować o nowym obowiązku dla podróżnych, wykupując reklamy w zagranicznych mediach. Aczkolwiek nie będzie informować o opóźnieniu jego wejścia w życie – podał portal telewizji CBC. Sam system rejestracji już funkcjonuje.

Jak wcześniej informował rząd, bez eTA nie będzie wstępu na pokład samolotu. Do zarejestrowania potrzebne są: paszport, karta kredytowa i adres e-mailowy. Raz uzyskana eTA będzie ważna przez pięć lat lub do końca ważności paszportu używanego podczas rejestracji i zabieranego w podróż (jeśli jego ważność wygasa przed upływem 5 lat). Przetwarzanie rejestracji ma trwać w większości przypadków kilka minut i - jak mówili rozmówcy PAP, którzy już na początku marca br. dokonywali eTA - rzeczywiście potwierdzenie o skutecznym dokonaniu rejestracji przychodzi w ciągu kilku minut. Tylko w przypadkach bardziej skomplikowanych kanadyjskie służby imigracyjne będą się kontaktować mailowo w ciągu 3 dni.

>>> Czytaj też: Korporacje nie będą wszechwładne. UE i Kanada porozumiały się ws. umowy handlowej

Do umieszczonego na stronie Canada.ca/eTA formularza - dostępnego z dowolnego łączącego się z internetem urządzenia, także przez link ze strony ambasady Kanady w Polsce - należy wpisać imię, nazwisko, numer paszportu i adres e-mailowy oraz odpowiedzieć na kilka pytań. Przy czym formularz jest wyłącznie w kanadyjskich językach urzędowych - angielskim lub francuskim.

To ważne dla Polaków, w których nazwiskach znajdują się litery z polskimi znakami diakrytycznymi (jak np. "ą"), ponieważ przy wpisywaniu danych do formularza można używać wyłącznie liter używanych w angielskim lub francuskim (z akcentami). W razie wątpliwości kanadyjscy urzędnicy radzą zajrzeć na tę stronę paszportu, gdzie znajdują się dane osobowe pomiędzy znakami <<>>.

Formularz zawiera także pytania o datę i miejsce urodzenia, inne obywatelstwa, miejsce wydania paszportu, posiadane na podróż środki, płeć (kobieta, mężczyzna, płeć nieokreślona), stan cywilny. Osoby, które już kiedyś podróżowały do Kanady i np. zwracały się o prawo pobytu w związku ze studiami czy pracą, powinny w momencie wypełniania formularza mieć pod ręką numer identyfikacyjny, podany wówczas przez kanadyjskie służby imigracyjne, bądź numer otrzymanego wtedy dokumentu. To samo dotyczy wizy turystycznej uzyskanej w czasach, gdy były one potrzebne Polakom. W formularzu pada też pytanie o wykonywany zawód (lista zawodów rozwija się automatycznie), pracodawcę, ewentualnie szkołę czy uczelnię, miejscowość i datę rozpoczęcia pracy lub nauki.

Opłata manipulacyjna wynosi 7 dolarów kanadyjskich, można ją uiścić za pomocą karty kredytowej lub przedpłaconej (American Express, MasterCard lub Visa). Potwierdzenie uzyskania eTA powinno nadejść na podany adres e-mailowy. Rodzice nieletnich dzieci podróżujących samodzielnie mogą podawać swój własny e-mail. Adres elektroniczny można zmienić po wypełnieniu formularza, logując się do serwisu i podając numer rejestracji wniosku. Jeśli informacja o uzyskaniu eTA nie nadchodzi, status wniosku można sprawdzić na stronie Canada.ca/eTA.

Z wcześniejszych informacji kanadyjskiego rządu wynikało, że wniosek o eTA może zostać odrzucony, jeśli w kanadyjskich bazach danych widnieją informacje o przestępstwach popełnionych przez daną osobę.

Elektroniczna rejestracja nie będzie potrzebna osobom posiadającym obywatelstwo amerykańskie, ale jeśli posiadający amerykańską zieloną kartę Polak będzie chciał udać się do Kanady, to również - o ile będzie podróżować samolotem - będzie musiał uzyskać eTA. Polakom posiadającym prawo stałego pobytu w Kanadzie, ale nieposiadającym kanadyjskiego obywatelstwa, eTA nie będzie potrzebna, o ile w podróż lotniczą zabiorą swoje kanadyjskie dokumenty (Permanent Resident Card). Na swój status powinni też zwrócić uwagę studenci i pracownicy tymczasowi w Kanadzie. Jeśli zgodę na studia lub pracę uzyskali przed 1 sierpnia 2015, w przypadku podróży będą musieli wystąpić o eTA.

Rejestracja nie jest potrzebna osobom, które do Kanady będą wjeżdżać samochodem (z terytorium USA) ani osobom podróżującym drogą morską.

Uchwalone w 2014 r. zmiany w przepisach miały na celu zwiększenie bezpieczeństwa i naśladują rozwiązania amerykańskie.

>>> Czytaj też: Pożegnanie z ropą naftową. Kanada szuka nowej drogi rozwoju gospodarki