Grupa Maspex Wadowice sfinalizowała transakcję zakupu 100 proc. udziałów w spółce Rio Bucovina - producencie wody na rynku rumuńskim.

Umowa dotyczy przejęcia trzech zakładów produkcyjnych w Vatra Dornei, Timisoara, Giurgiu oraz marki wód mineralnych Bucovina, do której należy 14% rynku wody w Rumunii, podała spółka.

"Marka Bucovina znacznie zwiększy naszą konkurencyjność i umocni pozycję naszej firmy na rynku rumuńskim. Konsumpcja wody w Rumunii jest jeszcze na niższym poziomie, niż w innych krajach europejskich, co z pewnością daje perspektywy do dalszego rozwoju. Na bazie firmy Rio Bukovina, planujemy zbudować kolejny, mocny obszar działalności w tym kraju w oparciu o pracowników tej firmy, zakupione zaplecze produkcyjne i marki" - powiedział prezes Grupy Maspex Wadowice Krzysztof Pawiński, cytowany w komunikacie.

Reklama

"Jest to 18. przejęcie Grupy Maspex, 10. za granicą, w tym 3. na rynku rumuńskim. W 2007 roku rumuńska spółka Maspeksu zakupiła markę Arnos, producenta makaronów, a w 2013 roku marki Salatini i Capollini, do których należy 33% rynku krakersów i ok. 20% rynku precli. Przejęcie Rio Bucoviny jest największym do tej pory zrealizowanym w Rumunii" - czytamy w komunikacie.

Rumunia jest dla Maspeksu drugim co do wielkości rynkiem zbytu - po Polsce. Oferuje na nim produkty instant, soki, nektary i napoje, makarony oraz krakersy i precle.

Grupa Maspex Wadowice jest liderem na rynku producentów soków, nektarów i napojów w Polsce, w Czechach i na Słowacji, a także ich wiodącym producentem na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i na Ukrainie. Jest również największym producentem produktów instant w Europie Środkowo-Wschodniej (kawa cappuccino, kakao, zabielacze, herbatki), oraz liderem na rynku makaronów w Polsce oraz wiodącym producentem w Rumunii. W portfolio firmy znajdują się m.in. takie marki jak: Tymbark, Kubuś, Tiger, Lubella, Malma, Puchatek, Ekland, DecoMorreno, Cremona, La Festa, Plusssz.