Indeks Euro Stoxx spada o 0,9 proc. Francuski CAC 40 zniżkuje o 0,8 proc. Niemiecki DAX idzie w dół o 0,7 proc.

Spadają również amerykańskie indeksy giełdowe. S&P 500 spada 0,8 proc. Nasdaq idzie w dół o 1,3 proc.

Po silnych, 5-proc. wzrostach w środę, w czwartek spadają ceny ropy naftowej. Brent idzie w dół o 2 proc. i wyceniana jest na 39 dolarów za baryłkę. W środę do zakupów ropy skłaniały dane z USA, wskazujące na, po raz pierwszy od siedmiu tygodni, spadek zapasów surowca w USA. Gorszy wydźwięk miały jednak czwartkowych dane, z których wynika, że rośnie eksport ropy naftowej z Iraku.

Na rynku walutowym wciąż umacnia się japoński jen, który jest na najsilniejszym poziomie w stosunku do dolara od siedemnastu miesięcy. Kurs USD/JPY zbliżył się do poziomu 108. Japońska waluta umocniła się do dolara w tym roku już prawie 10 proc.

Reklama

Dolar osłabia się nieznacznie w stosunku do euro, kurs EUR/USD spada do poziomu 1,137 po publikacji raportu z marcowego posiedzenia Fed.

Z „minutes” wynika, że członkowie Fed w trakcie marcowego posiedzenia rozmawiali na temat podwyżki stóp procentowych w USA w kwietniu, padły jednak głosy sprzeciwiające się takiemu rozwiązaniu. W gołębim tonie wypowiedzieli się w czwartek tymczasem przedstawiciele EBC, którzy zasugerowali możliwość dalszego luzowania polityki monetarnej w strefie euro.

RZĄD JAPONII MONITORUJE RYNEK WALUTOWY

Rząd Japonii uważnie obserwuje sytuację na rynku walutowym i zdecyduje się na „właściwe” działanie, jeśli będzie to konieczne – zadeklarował Yoshihide Suga, kierujący gabinetem premiera Japonii. We wtorek szef japońskiego banku centralnego Haruhiko Kuroda oświadczył, że jego instytucja również monitoruje sytuację na rynku walutowym. W innym tonie w tym tygodniu wypowiedział się jednak premier Japonii Shinzo Abe. Stwierdził on, że kraje powinny unikać dewaluacji walut, jako narzędzia mającego na celu zwiększenie przewagi konkurencyjnej.

Jen umocnia się już piątą sesję z rzędu. W trakcie czwartkowego handlu kurs USD/JPY znalazł się poniżej poziomu 108,02. Oznacza to, że jen jest najmocniejszy w stosunku do dolara od końca października 2014 roku. Rynek spekuluje, że umocnienie się japońskiej waluty może skłonić bank centralny tego kraju do zwiększenia stymulacji monetarnej na zaplanowanym na kwiecień posiedzeniu.

ROŚNIE EKSPORT ROPY NAFTOWEJ Z IRAKU

Eksport ropy naftowej z portów położonych na południu Iraku wzrósł w kwietniu do średnio 3,49 mln baryłek dziennie. Iracki eksport wzrósł tym samym w porównaniu z marcem, kiedy wyniósł średnio 3,28 mln baryłek dziennie. Przedstawiciel irackiej South Oil Company, odpowiedzialnej za eksport ropy z Iraku stwierdził, że wolumeny eksportowanej ropy w marcu oraz w kwietniu są wyższe od oczekiwań.

FED ZASTANAWIAŁ SIĘ NAD PODWYŻKĄ W KWIETNIU, PADŁY JEDNAK GŁOSY SPRZECIWU – „MINUTES”

Członkowie Fed w trakcie marcowego posiedzenia rozmawiali na temat podwyżki stóp procentowych w USA w kwietniu. Kilku z nich stwierdziło, że taka decyzja byłaby niewskazana, jednak pozostali zasugerowali gotowość do takiego ruchu.

„Kliku członków FOMC wyraziło przekonanie, że ostrożne podejście do podwyżek stóp procentowych +byłoby rozsądne+ i wskazali, że podwyżka w kwietniu mogłaby sprawić wrażenie nadmiernego pośpiechu ze strony Fed” – napisano w raporcie z marcowego posiedzenia Fed.

EBC W MARCU DYSKUTOWAŁ NAD GŁĘBSZĄ OBNIŻKĄ STÓP PROCENTOWYCH – „MINUTES”

Europejscy bankierzy centralni w trakcie marcowego posiedzenia dyskutowali nad głębszą obniżką stóp procentowych. Z raportu wynika, że ostatecznie zdecydowali oni, że obniżka o 10 pkt. bazowych była „na razie właściwa” nie wykluczyli jednak, że kolejna obniżka nastąpi, jeśli utrzymywała się będzie presja deflacyjna. Członkowie EBC zastanawiali się również, czy w przypadku głębszej obniżki stopy depozytowej nie byłoby wskazany wyłączenie z niej części depozytów.

EBC WCIĄŻ ZDETERMINOWANY DO DZIAŁANIA, JEŚLI BĘDZIE ONO KONIECZNE - CONSTANCIO

Europejski Bank Centralny będzie dalej robił „wszystko co konieczne”, aby osiągnąć trwały wzrost gospodarczy w strefie euro – powiedział w czwartek wiceprzewodniczący EBC Vitor Constancio. Stwierdził on również, że luzowanie polityki monetarnej, w tym zwiększenie skali luzowania ilościowego było konieczne wobec zagrożeń dla gospodarki strefy euro związanych miedzy innymi z silnym spadkiem cen ropy naftowej.

EBC MOŻE PO RAZ KOLEJNY ZWIĘKSZYĆ STYMULACJĘ MONETARNĄ - PRAET

Europejski Bank Centralny może po raz kolejny zwiększyć stymulację monetarną w odpowiedzi na szoki dla gospodarki strefy euro, gdyby miały się one pojawić – ocenił główny ekonomista EBC Peter Praet. Jego zdaniem negatywne stopy procentowe w strefie euro były do tej pory korzystne, ponieważ pobudziły akcję kredytową w niektórych krajach unii walutowej.

NIESPODZIEWANY WZROST CHIŃSKICH REZERW WALUTOWYCH

Rezerwy walutowe Chin wzrosły niepodziewanie w marcu sugerując spadające tempo odpływu kapitału z chińskiej gospodarki. Zapasy walutowe Chin wzrosły w marcu o 10,3 mld dolarów do 3,21 bilionów dolarów. Jest to pierwszy od pięciu miesięcy wzrost rezerw walutowych w Chinach. Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się, że rezerwy walutowe Chin spadły w marcu o 6,3 mld dolarów.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA SPADŁA O 9 TYS.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 267 tys. z 276 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 270 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,191 mln w tygodniu, który skończył się 26 marca. Tutaj spodziewano się 2,170 mln osób.

DOBRY POCZĄTEK ROKU SAMSUNGA

Samsung Electronics zaliczył bardzo dobry kwartał. W pierwszych trzech miesiącach 2016 r. zysk operacyjny tego południowokoreańskiego producenta elektroniki użytkowej, wyniósł 6,6 biliona wonów, czyli 5,7 miliarda dolarów - podał Samsung w czwartek we wstępnych danych za I kwartał. Analitycy oczekiwali słabszego wyniku i zysku 5,53 biliona wonów. Sprzedaż w pierwszym kwartale 2016 roku wyniosła 49 bilionów wonów. Tu również wynik okazał się lepszy od prognoz rynkowych, bo te były na poziomie 48,8 biliona wonów. (PAP)