Służby prasowe panamskiego rządu poinformowały w komunikacie, że Hollande zaapelował do Vareli o pomoc w śledztwie dotyczącym afery "Panama papers". Komunikat głosi też, że zaproponowano, aby ministrowie finansów obu krajów spotkali się w Paryżu.

Pałac Elizejski poinformował, że francuski prezydent "usilnie zachęcał" Panamę, by "odpowiedziała na prośbę (Paryża) o udzielenie informacji".

Reklama

Varela obiecał, że Panama podejmie "konieczne kroki, by zagwarantować wprowadzenie w życie porozumienia, które pozowali na unikanie podwójnego opodatkowania oraz wymianę informacji między dwoma krajami".

Po wycieku z panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca ponad 11,5 mln dokumentów dotyczących oszustw lub uników podatkowych przy wykorzystaniu firm przykrywek i rajów podatkowych Francja zdecydowała się we wtorek przywrócić Panamę na swoją czarną listę podmiotów unikających współpracy.

Paryż wycofał Panamę z tej listy 1 stycznia 2012 roku, po podpisaniu dwustronnej umowy w sprawie zwalczania oszustw podatkowych.

Panama zagroziła retorsjami, a doradca jej rządu Gian Castillero oznajmił, że "oświadczenia płynące z Francji to emocjonalne i polityczne deklaracje".

W środę francuski minister finansów Michel Sapin zapowiedział, że rząd Francji zwróci się do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), by po skandalu z "Panama Papers" zakwalifikowała Panamę do grona rajów podatkowych.

Podczas piątkowej rozmowy telefonicznej Hollande potwierdził, że Francja poprosiła o zorganizowanie w przyszłym tygodniu spotkania ekspertów OECD, aby "wypracować skoordynowany plan działania władz podatkowych" oraz zażądać uznania Panamy za raj podatkowy.

W proceder unikania fiskusa za pośrednictwem firm offshore w rajach podatkowych zamieszane były między innymi osoby z najbliższego kręgu szefowej francuskiego ultraprawicowego Frontu Narodowego (FN) Marine Le Pen.

Prezydent Varela mówił w środę, że Panama utworzy "niezależną komisję składającą się z krajowych i zagranicznych ekspertów, by ocenić nasze aktualne praktyki i zaproponować przyjęcie środków, którymi podzielimy się z innymi państwami na świecie, by wzmocnić przejrzystość systemów finansowych i prawnych". (PAP)

fit/ mc/