"Pojawiły się dwie koncepcje tego podatku. Koncepcja jedna mówi o tym, żeby wprowadzić podatek liniowy. Druga koncepcja mówi o tym, aby wprowadzić podatek progresywny. Większość uczestników tego spotkania (w Sejmie - PAP) opowiedziała się za tym, aby wprowadzić podatek liniowy" - powiedział w czwartek Bochenek na briefingu w Sejmie.

"To są pewne założenia, które trafią teraz do ministerstwa finansów i minister finansów w ciągu najbliższych dwóch, może trzech tygodni przygotuje finalny projekt ustawy o podatku od supermarketów" - dodał.

W środę w Sejmie szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk oraz wiceminister finansów Wiesław Janczyk przedstawili do konsultacji dwa warianty podatku od handlu. Jeden z kwotą wolną na poziomie 1,5 mln zł przychodu miesięcznie i z 3 progami stawek - 0,4 proc. nadwyżki do 17 mln zł, 0,8 proc. do 170 mln zł i 1,4 proc. powyżej 170 mln zł. Druga propozycja to wariant ze stawką liniową na poziomie 0,9 proc. i z kwotą wolną w wysokości 17 mln zł. Kowalczyk zaznaczył, że jest wielce prawdopodobne, że rząd ostatecznie zaproponuje do prac parlamentarnych wersję podatku handlowego z liniową stawką podatkową.

>>> Czytaj też: Kto zarabia na naftowym kryzysie? Zagadka rozwiązana