Prezes HSW Antoni Rusinek powiedział podczas czwartkowej uroczystości, że jest to szczególny dzień dla zakładu. "Długo czekaliśmy, żeby sfinalizował się projekt Kraba. Dzisiaj jest jednym z najlepszych produktów tego rodzaju na świecie” - dodał.

Rusinek mówił, że w najbliższym czasie rozpoczną się negocjacje z wojskiem na zakup kolejnych Krabów. Na razie HSW ma umowę na dostawę 24 sztuk, podwozia do nich dostarczy firma z Henwha Techwin z Korei Południowej.

Prezes HSW dodał, że podwozia w kolejnych egzemplarzach będą produkowane w Stalowej Woli. Zadeklarował jednak, że produkcja ta będzie odbywała się z „udziałem wielu firm z Polskiej Grupy Zbrojeniowej”. „Każdy dla siebie znajdzie kawałek tortu w tym programie” - zapowiedział.

>>> Czytaj też: Polka Grupa Zbrojeniowa rezygnuje z celów finansowych i stawia na bezpieczeństwo Polski

Reklama

Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki podkreślał, że przekazanie wojsku pierwszych Krabów to pokazanie nowej formuły współpracy między Polską i Koreą. „Ta współpraca będzie miała szansę rozwoju w dalszych latach i liczę, że dzięki niej podniesiemy polskie zakłady do czołówki światowej” - powiedział.

Kownacki zaznaczył, że polskie zakłady muszą produkować nie tylko dla polskiej armii, ale i szukać rynków zbytu w innych krajach.

Obecny na uroczystości południowokoreański wiceminister obrony narodowej Byoung jik Yoo przypomniał, że w tym roku przypada 27. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Koreą Południową.

„Od tego czasu nasze kraje w relacjach zrobiły bardzo dużo. Tempo, w którym idziemy, jest naprawdę znaczące i dziś możemy zbierać owoce naszej współpracy” - dodał.

Yoo podkreślił, że dzięki współpracy oba kraje mogą bardzo dużo osiągnąć, nie tylko w gospodarce, ale również w innych dziedzinach.

Prezes Hanwha Techwin, która dostarcza podwozia do Kraba, Hyun woo Shin zaznaczył, że sukces, jakim jest armatohaubica, nie byłby możliwy bez wsparcia rządów z obu krajów. „Krab jest przykładem tego, co możemy wspólnie zrobić w zakresie obronności” - powiedział.

Zadeklarował, że jeszcze w tym roku jego firma dostarczy 22 podwozia. „Zapewnimy też transfer technologii do Stalowej Woli. Wierzę, że dzięki temu HSW się będzie rozwijać” - dodał prezes Hanwha Techwin.

Produkowane w Stalowej Woli działo samobieżne Krab 155 mm ma podwozie koreańskie. HSW podpisała umowę na dostawę podwozi i transfer technologii z południowokoreańską firmą Samsung Techwin (obecnie spółka nazywa się Hanwha Techwin) w połowie grudnia 2014 r.

Pierwotnie to polskie zakłady Bumar-Łabędy miały dostarczyć kompletne podwozia dla Kraba. W 2012 r. armia otrzymała osiem egzemplarzy. W trakcie prób eksploatacyjnych m.in. w podwoziu pojawiały się pęknięcia, kłopoty sprawiał układ paliwowy, przegrzewał się silnik. Poprawione wozy miały zostać dostarczone w 2015 r., ale próby ze zmodyfikowanym podwoziem wykazały nowe problemy.

Zgodnie z umową z Koreańczykami, dostarczą oni pierwsze 24 podwozia, kolejne 12 sztuk będzie montowane już w HSW, na nich szkolić się będą polscy pracownicy. Następne podwozia mają już być produkowane na licencji w Stalowej Woli, mają być doposażone w polskie podsystemy i urządzenia.

HSW SA jest jednym z największych w kraju producentów sprzętu wojskowego. Produkuje m.in. samobieżne haubice, transportery opancerzone i wyrzutnie rakiet. Należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

>>> Czytaj też: Rosja: Wyrzutnie rakietowe w Polsce i Rumunii są sprzeczne z umową z 1987 roku